Zdravlje

Visoka temperatura: Kada se trebate doista zabrinuti i šta tada učiniti?

Zbog pandemije čovječanstvo je postalo zabrinutije oko vrijednosti koje pokazuje toplomjer. Svi bi morali znati kada je vrijeme za poći na Hitnu, kada i kako tačno spuštati temperaturu

Liječenje povišene temperature - Blogspot.com

Mnogi su se zapitali što je uopće normalna, a što povišena tjelesna temperatura.

“Općenito, normalna je temperatura do 37 stupnjeva, ona iznad toga je blago povišena, od 38 na više je povišena, a iznad toga je vrlo visoka”, pojašnjava za “24sata” specijalist obiteljske medicine i predsjednik Hrvatskog društva obiteljskih liječnika dr. Dragan Soldo.

Ističe kako temperatura do 38 stepeni ne zahtijeva posebne mjere snižavanja, no ukoliko se čovjek osjeća loše i trpi bolove, može posegnuti za paracetamolom.

“To je nesteroidni protuupalni lijek koji ima najmanje nuspojava. Odrasli mogu uzeti od 500 do 1000 mg paracetamola i on će temperaturu držati pod kontrolom nekoliko sati”, nastavlja dr. Soldo savjetujući da, ukoliko lijek nije djelovao, ljudi posegnu za ibuprofenom ili drugim protuupalnim lijekovima.

“Kod male djece prije uzimanja bilo kakvog lijeka važno je mališana razodjenuti ako ima previše odjeće, povećati unos vode i rashladiti dijete, pa tek onda posegnuti za lijekom”, savjetuje pedijatar dr. Milivoj Jovančević.

“Povišena tjelesna temperatura javlja se jer naš imunološki sustav bolje djeluje na višim temperaturama, pa je to mehanizam obrane od infekcije. Kad temperatura poraste iznad 38 stupnjeva, pojavljuju se slabost i malaksalost jer temperatura snižava tlak i ubrzava rad srca te se pojačano znojimo”, nastavlja dr. Soldo ističući kako u tom slučaju vrijedi primijeniti liječenje hladnim oblozima ili kupkama. Ukoliko se temperatura popela do 40 stepeni, riječ je o hitnom stanju.

Dr. Jovančević kaže kako se kod jako male djece temperatura može mjeriti rektalno, dok je kod starijih najbolje izmjeriti pod pazuhom. Ističe da mjerenje u uhu nije pouzdano te valja izbjegavati takve toplomjere. Posebno valja obratiti pažnju i na druge simptome, poput osipa, povraćanja ili drhtavice.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh