“Za koronu je karakteristično da kod pacijenata koji imaju najteže forme bolesti, koje se poznaju po najtežim skener nalazima pluća, u nekom momentu počnu da se oporavljaju pluća i vraća se njihova disajna funkcija, ali dolazi od iverzibilnog kvara na krvnim sudovima i do pojave rezistentne hipotenzije“, objasnila je dr Marija Zdravković u emisiji “RTS ordinacija”.
Kako je napomenula doktorica, ne tako rijetko dešava se da krvni pritisak pacijenata bude manji od 70/40. Pacijenti se liječe savremenim lijekovima i ostalim vidovima terapija kako bi se podigao pritisak.
“Krvni sudovi dođu u fazu otkazivanja, ne reaguju na nervne stimulanse koje dolaze do njih da vrate čvrstinu odnosno tonus, pa pritisak pada. Organizam može da izdrži hipotenziju u nekom periodu, ali ako ona traje satima odnosno danima, dolazi do disfunkcije svih organa. Srce radi na prazno – na prazno okreće“, objasnila je dr Marija Zdravković, kardiolog.
Navela je primjer studija koje su pokazale sljedeće: kod ogromnog broja pacijenata (dvije trećine) sa srednjim ili veoma teškim formama kovida – kod kojih je zahvaćen srčani mišić, utvrđeni su kardiomagnetnom rezonancom blagi miokarditisi odnosno zapaljenja srčanog mišića koji mogu i da se ne osete. A kod 15 posto oboljelih dolazi do ozbiljnijih formi miokarditisa.
“Zašto je opasan miokarditis? On može da bude izvor veoma ozbiljnih aritmija koje ponekad nastanu naglo, a mogu da obore čovjeka na zemlju, da dovedu do trenutnog gubitka svijesti pa i smrtnog ishoda“, istakla je dr Marija Zdravković, kardiolog.
Napomenula je da se kod određenog broja relativno mladih pacijenata koji u određenom trenutku nisu imali tako teške oblike korone, desila iznenadna srčana smrt.
Navela je zatim slučaj sa KBC Bežanijska kosa koji pokazuje kako odnosno čime može da se manifestuje korona:
“Na početku epidemije imali smo relativno mladog pacijenta koji je došao kod nas sa akutnim infarktom miokarda, bio je jedan od prvih pacijenata koji je došao na Bežanijsku kosu. Nama je bilo sumnjivo odmah u početku, bio je došao iz Italije, imao je blagu temperaturu, sproveli smo sve mjere, jer tada nismo bili kovid bolnica. On na snimku pluća nije imao bilo kakve promjene, nije kašljao, ali je imao infarkt sa skoro čistim krvnim sudovima, a onda je poslije dva dana počeo da promjene na plućima. Dakle, kod njega se korona infekcija prvo manifestovala infarktom koji ne bi dobio da nije dobio koronu jer je imao takav stepen promena na krvnim sudovima“.
Kod srčanih bolesnika postoji i rizik od pojačanog stvaranja tromba – koji se nadovezuje na njihovo ranjivo srce i krvne sudove, a sa druge strane postoji sklonost ka krvarenju. Takva stanje je teško kontrolisati i liječiti, rekla je dr Zdravković pa navela:
“Zbog imunog sistema i genske varijacije virusa – znate, nisu sve forme korone iste, dolazi do stvaranja fibrioznog tkiva u srcu koje je još opasnije od onog u plućima jer je izvor nekontrolisanih artitmija, ali to može da se riješi”. (fibriozno tkivo u plućima nastaje kada se plemenito tkivo zamijeni ožiljnim vezivnim tkivom koje je nefunkcionalno, objasnila je doktorka).
Liječenje se odvija elektrofiziologijom koja se na KBC primjenjuje u posljednje četiri godine dok se izvor malignih aritmija uvrđuje kardiomagnetnom rezonancom.
Doktorica je istakla da aritmije i tromb mogu da se pojave i kod blažih oblika korone pa ljudi sa određenim tegobama ne treba da ostaju kod kuće već da se jave ljekaru kako bi se postavila dijagnoza i što pre počelo sa primenom terapije.
Kako se odvija oporavak srčanih bolesnika koji su preležali koronu po izlasku iz bolnice?
Kardiolog ističe da srčani bolesnici prvih nekoliko sedmica nakon bolničkog liječenja mogu da se intenzivno boje posljedica korone i pogoršanja stanja. Ono što ne treba da ih zabrinjava jeste blago povišenje temperature do kojeg može doći.
Prema preporuci ljekara, treba da borave na čistom vazduhu, da izbjegavaju intezivnu fizičku aktivnost, ali da nastave sa vježbama disanja koje su radili i u bolnici.
Tim vježbama se oni “ohrabruju da ponovo duboku dišu” jer oboljeli od korone imaju glad za vazduhom. Izvode se na sljedeći način: udahnemo i dižemo ruke iznad glave, zadržavamo dah (vremenom sve duže) pa duboko izdahnemo angažovanjem trbušne muskulature.
Vježbama koje su dio istočnjačke drevne tehnike, relaksiramo se stresa, opuštamo srčani mišić, dobijamo više kiseonika pa dolazi do bolje prokrvljenosti srčanog mišića i pluća.
Rade se u 10 serija ujutru i uveče, a vremenom taj broj treba povećavati. Mogu da ih izvode zdrave osobe jer spadaju u preventivne mjere protiv korone odnosno njene teže forme. Njima se stvara rezerva disanja koja je pomogla sporstistima da imaju blaži oblik korone, napomenula je dr Zdravković, prenosi “Žena“.