Dr. Hasanagić nam pojašnjava koji su to naučni studiji koji pokazuju da maske funkcionišu, koje maske nas najbolje štite i kako ih pravilno koristiti.
Od marta mjeseca 2020. godine, otkad je otkriven prvi slučaj korona virusa u Bosni i Hercegovini, odnosno oboljelog od COVID-19 bolesti, svi krizni stožeri na nivou oba entiteta prate instrukcije Svjetske zdravstvene organizacije koja apeluje na građane da nose maske, drže distancu i izbjegavaju javna okupljanja.
Rezultati 172 studije urađene na preko 25.000 pacijenata, pokazuju da nošenje maske u velikom broju slučajeva može smanjiti procenat oboljelih od COVID-a 19.
Tako je, smatra se u SAD-u, spriječeno najmanje 200.000 novih slučaja zaraze korona virusom. Maske koje nose građani trebaju biti pamučne maske, napravljene od više slojeva, koje se mogu lako prati na 95 stepeni, sušiti i ponovo nositi.
Ako se isprljaju ili smoče, odnosno budu vlažne, te se maske moraju promijeniti. Za zdravstvene radnike savjetuje se nošenje N95 maski, koje za 95% snižavaju djelovanje virusa na osobu koja nosi tu masku.
Zbog toga je potrebno još jedanput apelovati na građane da nose maske na pravilan način, tako da pokrivaju lice, odnosno nos i bradu, da masku stave čistom rukom i više ne diraju rukama, te da sklone s lica kada je to neophodno.
Ukoliko se maske isprljaju, onda se moraju češće mijenjati. Sve studije i naučni dokazi govore
u prilog tome da ukoliko pratimo nošenje maski, održavanje socijalne distance, te provjetravamo
prostorije i izbjegavamo javna okupljanja, smanjit ćemo broj osoba koje mogu oboljeti od COVID-a 19, pogotovo ako znamo da 50% osoba koje imaju virus su asimptomatične.