Zdravlje

Evo šta nam rade virusi, a šta bakterije

Kada smo bolesni, kažemo da je to virusna ili bakterijska infekcija, a da pri tome nismo ni svesni koliko su ogromne razlike između ove dve grupe mikroorganizama.

Virusi i bakterije - Zena.blic.rs

A razlikuju se i te kako – po svojoj građi, veličini i načinu na koji izazivaju bolest u ljudskom organizmu. Koje su osnovne razlike između bakterija i virusa, otkriva nam mr ph spec Danica Basarić, farmaceut, piše “Žena“.

Bakterije

Bakterije su živi jednoćelijski organizmi kojima nije potreban domaćin da bi se razmnožili. One su u stanju da se dijele, rastu i opstaju i izvan nekog živog organizma, jer u svakoj bakterijskoj ćeliji imaju sve što je neophodno za život – ćelijski zid, genetski materijal, bič zahvaljujući kome se kreću, a imaju i sopstveni metabolizam. Postoje bakterije koje rade za nas, pa ih zovemo dobre i takvih je oko 99 posto. One su redovni stanovnici ljudskog organizma – stalna saprofitna flora. Svega oko jedan posto su loše bakterije – patogene, koje kad uđu u organizam izazivaju razne zarazne bolesti kao što su upala mokraćnih puteva, zapaljenje pluća, tuberkuloza, meningitis i mnoge druge.

Virusi
Za razliku od bakterija, virusi su infektivne čestice, a ne ćelije. Oni se uglavnom sastoje od jezgra, od samo jednog lanca DNK ili RNK (genetski informacioni materijal) i omotača od proteina. Nemaju sopstvene organe za dobijanje energije, proizvodnju bjelančevina ni razmnožavanje, te se ne mogu smatrati živima.

– Ali kako se virusi razmnožavaju samo uz pomoć drugih živih ćelija, tek tada se aktiviraju i mogu se smatrati živim mikroorganizmima. Tada počinje njihova podmuklost – oni nasilno krijumčare svoj genetski materijal u ćelije domaćina i zatim ih programiraju. Uz pomoć tog „trika“, ćelije domaćina počinju da proizvode isključivo čestice virusa, a kada ćelije prepune virusa puknu, ti novonastali virusi se nađu slobodni u krvi i poput „mašina za razmnožavanje“napadaju nove nezaražene ćelije domaćina.

Nema „dobrih virusa”
Virusi su daleko manji od bakterija – bakterije su otprilike 0, 001 milimetar u prečniku, ali virusi su još nekoliko stotina puta manji. – Za razliku od bakterija, nema „dobrih“ virusa. Naravno, postoje preventivne vakcine za najveći broj i jednih i drugih. I ono što je najvažnije – bakterijske infekcije se liječe antibioticima, a nijedan antibiotik ne djeluju protiv virusa. Za njih postoje specifični antivirusni lijekovi.

Najčešće virusne infekcije u ovo doba godine su respiratorne virusne infekcije, koje uzrokuju običnu prehladu, grip, zapaljenje pluća itd. Ali postoje i mnoge druge vrste virusnih infekcija: virusne kožne infekcije, infekcije uzrokovane otrovnom hranom, se*sualno prenosive virusne infekcije i mnoge druge.

Prenose se na isti način:

* kašljanjem i kihanjem

* kontaktom sa zaraženom osobom

* kontaktom sa zaraženim površinama ili predmetima

* zaraženom hranom ili vodom

* kontaktom sa zaraženim životinjama

  • Kliničkim pregledom ne može se sa sigurnošću utvrditi da li se radi o virusu ili bakteriji već samo mikrobiološkim pregledom brisa grla i nosa.

Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh