Kao posledice korone doktorica Marija Milenković, anesteziolog u Urgentnom centru, navodi emboliju pluća, trombozu, koja izaziva šlog i infarkt. Mnogima ostaju fibroze na plućima, što je oštećenje tkiva pluća u vidu ožiljaka koji smanjuju kapacitet i pacijenti i poslije preležane korone završavaju na respiratoru.
Takođe, zbog pada imuniteta uslijed kovida 19 dolazi i do novih infekcija, nerijetko bakterijskih, i sve se još više komplikuje. Nemali je broj i komplikacija na drugim organima – jetri, bubrezima, srcu, česta su srčana popuštanja.
Na pitanje kako prepoznati komplikacije, doktorka navodi otežano disanje, lupanje srca, nedostatak daha, nemogućnost kretanja, izrazitu slabost u mišićima, vrtoglavicu, bol u glavi – sve su to znaci koji nam ukazuju da nešto nije u redu i uopšte se ne smiju zanemarivati. I ovdje, kao i kod korone, ključ je u ranom javljanju ljekaru.
Dodaje da te posljedice pogađaju i stare i mlade i da korona ne bira i da se ne zna kod ljudi kojih godina će da ostavi posljedice.
– Strašno je što mnogo ostavlja poslejdice na radno sposobno stanovništvo, navodi Milenkovićeva.
Rekla je da su hronični bolesnici dosta trpejli u prethodnom periodu – nisu mogli da odu na pregled, pa sada imamo akutizaciju hroničnih bolesnika. Povećan je broj pacijenata koji se u UC javljaju zbog infarkta, moždanog udara i svih pogoršanja hroničnih bolesti, što takođe zahtjeva posebnu brigu i pažnju, piše “Kurir“.