1. Neaktivna gojaznost
Za ovaj tip je specifično je debljanje u gornjem dijelu tijela – od kukova pa do lica. Uzrok je, osim onog očitog – unosa previše kalorija, sjedilački stil života i premalo kretanja, piše uspesnazena.com!
2. Gojaznost povezana s hranom
U ovom se tipu gojenja kilogrami prvenstveno hvataju oko struka, kao svojevrsni „šlauf“. On je pokazatelj prekomjernog uživanja u nezdravoj hrani – namirnica puna šećera, soli i masnoća.
3. Gojaznost povezana s depresijom
U trećem tipu goenja, masnoće se prvo i najviše „hvataju“ na područje od donjeg dijela stomaka do koljena – a na udaru su noge i stražnjica. Prema stručnjacima, najčešći je uzrok povremeno prejedanje, ali i teskoba i depresija. Naime, tijelo u takvim stanjima biva u „pripravnosti“ te na tim područjima skladišti rezerve. Češća je kod žena.
4. Venska gojaznost
Venska cirkulacija je jedan od uzroka gojaznosti koji je u svojoj osnovi uslovljen genima manje nego životnim navikama. Kod skupljanja sala isključivo na području trbuha veliku ulogu igraju geni – smanjenim protokom krvi kroz to područje te usporavanjem metabolizma. Stvar pogoršavaju pušenje i uživanje u alkoholu, a vježbanje je jedino rješenje.
5. Aterogenska gojaznost
Kod ovog tipa gojaznosti, odnosno gojenja, višak se prima za donji dio tijela – od stražnjice do nogu. Uzrok je takođe genetski i svodi se na lošu cirkulaciju, a pojačava se kod promene životnih navika – premalo sna, smanjenje kretanja. Može da dođe i od oticanja nogu. Treba izbjegavati kofein i alkohol.
6. Glutenska gojaznost
U ovom tipu gojenja gdje se salo skuplja od prsa do kukova, kao i po zadnjoj strani leđa, najčešći uzrok je loša reakcija na gluten. Češća je kod žena, a pojavljuje se u razdobljima hormonalnih promjena – od puberteta i trudnoće do menopauze. Najefikasnije rješenje je dobivanje više mišićne mase vježbama snage, koja će uticati na veću potrošnju kalorija.