Alergijska reakcija na sunce se javlja kada je koža dulje izložena UVA i/ili UVB zrakama, odnosno najčešće u proljeće i ljeto. Simptomi alergije na sunce se većinom pojavljuju nekoliko sati nakon izlaganja suncu, a u najčešće simptome se ubrajaju svrbež, bol i crvenilo. U rijetkim slučajevima se mogu pojaviti glavobolja, mučnina i zimica.
Tko može dobiti alergiju na sunce?
Alergiju na sunce može dobiti bilo tko, bez obzira na dob i spol, no najčešće pogađa žene između 20 i 30 godina starosti. Alergija na sunce nije genetski prenosiva, no osobe koje imaju obiteljsku anamnezu alergije na sunce imaju i veću mogućnost da ju dobiju.²
Iako se alergijska reakcija na sunce može pojaviti na bilo kojem dijelu tijela, ipak se najčešće pojavljuje na dijelovima koji su izloženi direktnom sunčevom zračenju, a to su ruke, noge i dekolte, odnosno oni dijelovi tijela koji su tijekom hladnijeg perioda godine pokriveni odjećom, a dolaskom toplijeg vremena su češće otkriveni. Područja kože koja su tijekom cijele godine izložena UVA i UVB zrakama, kao što je lice, obično su pošteđena alergije.³
Kod osjetljivijih osoba se može pojaviti alergija i na onim dijelovima tijela koji su pokriveni tankom odjećom, prenosi centar zdravlja.
Kako spriječiti alergiju na sunce?
Postoji nekoliko trikova koje možete učiniti kako biste prevenirali ili umanjili alergiju na sunce:
1. Priviknite kožu na izlaganje suncu
Prije intenzivnog izlaganja kože suncu, primjerice kada dođete na more, svoju kožu prvih nekoliko dana priviknite na sunčevo zračenje tako što ćete ju postepeno izlagati suncu u kraćim intervalima.
2. Izbjegavajte prejako sunce
Izbjegavajte direktno izlaganje kože suncu u periodu kada je ono najjače, odnosno između 10 i 17 sati. Ako ste dobili alergijsku reakciju na sunce, u potpunosti izbjegavajte izlaganje kože suncu dok se simptomi ne povuku.
3. Pazite koju kozmetiku koristite
Kako ne biste dodatno nadražili kožu, ljeti odaberite kozmetiku koja ne sadrži parfeme, boje i konzervanse. Također, tijekom ljetnog perioda izbjegavajte korištenje kiselina i retinola, odnosno sastojaka koji pojačavaju fotosenzitivnost kože.
4. Zaštitite kožu odjećom
Ako morate izlaziti na direktno sunce u periodu kada je ono najjače, obucite prozračnu odjeću koja će pokriti i djelomično zaštititi osjetljive dijelove kože. Ipak, kao što je ranije navedeno, ako je vaša koža iznimno osjetljiva, alergijsku reakciju na sunce možete dobiti čak i kada je koža pokrivena odjećom, stoga u periodu najjačeg sunca se možete dodatno zaštititi korištenjem kišobrana dok hodate.
5. Provjerite lijekove koje koristite
Ako koristite lijekove koji kožu mogu učiniti osjetljivijom na sunce, razgovarajte sa svojim liječnikom o tome možete li ih prestati koristiti tijekom godišnjeg odmora.⁴
6. Uvijek koristite kremu za sunčanje
Prilikom svakog izlaska na sunce obavezno nanesite kremu za sunčanje koja pruža visok stupanj zaštite, odnosno SPF 30 i više te koja je širokog spektra zaštite (štiti od UVA i UVB zraka) i obratite pritom pozornost na to da je vodootporna.³
Kako pripremiti kožu za sunce?
Osim zaštite kože od sunca izvana, kožu je potrebno i zaštiti iznutra prije izlaganja suncu.
S obzirom na to da se pojava alergije na sunce može razlikovati ovisno o individualnoj osjetljivosti⁵, prije no što svoju kožu krenete izlagati direktnom suncu, provjerite koji točno tip kože imate, kako biste ju pravilno zaštitili i mogli bezbrižno uživati na plaži.
Da biste saznali koji tip kože imate, možete ispuniti kratki upitnik na: mysun.expert i tako saznati kako pripremiti svoju kožu za sunce!
Reference:
¹ www.health.harvard.edu/a_to_z/sun-allergy-photosensitivity-a-to-z
² wexnermedical.osu.edu/blog/are-you-allergic-to-the-sun
³ my.clevelandclinic.org/health/diseases/17681-sun-allergy
⁴ www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sun-allergy/diagnosis-treatment/drc-20378082
⁵ www.healthline.com/health/skin-disorders/solar-urticaria