“Hodanje mi je sačuvalo razum”, rekla je, a piše UPI.com.
Svi ti koraci koje napravi mogli bi joj i produžiti život, ali nova studija sugerira da je dovoljno raditi 7000 koraka u danu, a ne 10 tisuća, što se dosad vjerovalo.
Ljudi koji su napravili oko 7000 koraka dnevno imali su 50 do 70 posto manji rizik od smrti od svih uzroka tijekom 11 godina praćenja u usporedbi s ljudima koji su svaki dan činili manje koraka.
Uz to, brže hodanje nije nužno bilo bolje. Intenzitet koraka, odnosno broj koraka u minuti, nije utjecao na rizik od umiranja.
Studija koju je vodila Amanda Paluch, docentica na Odjelu za kineziologiju Sveučilišta Massachusetts, objavljena je u petak u časopisu JAMA Network Open.
“Uređaji za brojanje koraka mogu biti koristan alat za praćenje i promicanje tjelesne aktivnosti. Koraci u danu su jednostavno mjerljivi, lako se nadziru i dobar su način promicanja zdravog životnog stila”, kaže Paluch.
Svima koji ne stižu ostvariti cilj od 10 hiljada koraka u danu poručuje: “Pokazalo se da je i 7000 koraka u danu dovoljno.”
Dr. Guy Mintz iz bolnice Sanda Atlas ističe: “Ovo je istraživanje s dobrom porukom. Hodajte više, živite dulje. Nema potrebe za upisivanjem u teretanu ili kupovanjem opreme, samo počnite hodati.”
Dr. Michael Massoomi ljubitelj je brojanja koraka, a ljudima savjetuje da ne postavljaju cilj od 10 hiljada koraka u danu.
“Usredotočite se na to da prehodate više nego dan ranije. Ako dnevno radite 5000 koraka, probajte doći do 6000 u roku od tjedan dana”, kaže.
To je moguće postići već 20-minutnom šetnjom, a ne trebate ni skupe brojače koraka jer danas to čini većina pametnih telefona ili aplikacija.
Studija je pratila više od 2000 muškaraca i žena srednjih godina iz četiri različita američka grada, prosječne dobi nešto više od 45 godina, prenosi index.