Iako ono može biti posljedica raznih kompleksnih stanja poput dijabetesa, Sjogrenova sindoma, reumatoidnog artritisa i ostalog, obično je uzrokovan uobičajenim stanjima kao što je prevelika izloženost hladnom vremenu tijekom zimskih mjeseci.
Suho oko tijekom zimskih mjeseci – simptomi
Uobičajeni simptom suhog oka je osjećaj kao da imate komadić šljunka u očima te zamućen vid nakon gledanja u računalo ili čitanja knjige nakon dužeg vremena. Uobičajeno, taj neugodan osjećaj se pogoršava kako se dan bliži kraju.
Suho oko se može pojaviti i tijekom ljetnih dana pod određenim okolnostima, stoga ne zanemarujte simptome samo na temelju godišnjeg doba. Ključni savjet koji možemo dati jest da pokušate povećati vlažnost vaših očiju.
Kako spriječiti suho oko tijekom zime?
Nekoliko je načina putem kojih možete osigurati vlažnost vaših očiju. Kako biste smanjili rizik za suho oko slijedite ove savjete:
Pijte vode – mnogo vode
Koristite sunčane naočale koje vas štite od hladnih, suhih zimskih vjetrova
Izbjegavajte pušenje; kako aktivno tako i pasivno
Koristite ovlaživač zraka u domu. Tako ćete spriječiti isparavanje vode iz očiju
Jedite hranu bogatu vitaminica A, C i E, kao i onu bogatu omega-3 masnim kiselinama
Izbjegavajte nošenje kontaktnih leća dugi vremenski period
Ako koristite sušilo za kosu, izbjegavajte ga uperiti direktno u lice
Smanjite količinu unosa kave
Kako liječiti suho oko?
Ako se simptomi počinju pogoršavati kako idu zimski dani, vrijedno je uložiti u kvalitetne kapi za oči koje će ih ovlažiti. Važno je naglasiti da koristite jedino kapi koje su najbolje za vaše oči, stoga prvo potražite savjet oftalmologa.
Mogli biste uključiti i male adaptacije tijekom dana na način da odmorite oči, zatvarajući ih 5-10 minuta dnevno.
Također, bilo bi dobro i da češće nosite dioptrijske naočale umjesto kontaktnih leća. Isto tako, izbjegavajte sjediti preblizu radijatoru/grijalici tijekom dana i pokušajte ne trljati često oči, jer će to samo pogoršati postojeće stanje, prenosi dioptrija.hr.