O vitaminu D se vjerovatno nikada nije govorilo više nego tokom pandemije korona virusa. Stručnjaci su upozoravali da ovaj vitamin pomaže imunom sistemu da se izbori sa koronom, zbog čega su građani počeli na svoju ruku da uzimaju suplemente.
I dok se toliko govorilo o tome kakav je efekat manjka tog vitamina u organizmu, važno je znati i kakve nuspojave može da izazove višak vitamina D.
Hiperkalcemija
Vitamin D je vitamin rastvorljiv u mastima, koji podstiče apsorpciju kalcijuma u tijelu. To je jedan od razloga zašto je važno da stariji uzimaju ovaj vitamin, pošto kalcijum utiče na čvrstinu kostiju.
Međutim, uslijed pretjeranog unosa kalcijuma, dolazi do rizika od razvoja hiperkalcemije.
Treba napomenuti da je višak vitamina D u tijelu veoma rijedak, ali i da hiperkalcemija može da bude ozbiljan zdravstveni problem i izazove druge simptome.
Dnevna doza vitamina D
Prema opštim preporukama, mlađi od 70 godina bi trebalo da unose 15 mikrograma dnevno, a starijima od 70 godina treba 20 mikrograma dnevno. Kada se pretvori u internacionalne jedinice (IU), to je 600 odnosno 800 IU.
Mučnina
Mučnina i povraćanje mogu da budu simptomi koji se javljaju usled previše vitamina D i hiperakalcemije.
Umor
Ukoliko ste umorni, pretjeran unos vitamina D može da bude uzrok, a to takođe može da se poveže i sa hiperkalcemijom.
Iritabilnost
Ovo je jedan od čestih simptoma hiperkalcemije i viška vitamina D. Ukoliko primjećujete iritabilnost, a redovno uzimate suplemente vitamina D, vjerovatno bi bilo najbolje a proverite nivo ovog vitamina u krvi.
Kamen u bubregu
Jedna od najvećih posljedica hiperkalcemije je pojava kamenja u bubregu. Jedna studija je pokazala da kada u tijelu postoji višak kalcijuma, sa umjerenim količinama vitamina D, značajno raste rizik od pojave kamenja u bubregu.
Sve u svemu, prije nego što počnete da uzimate bilo koji suplement, najbolje je da se konsultujete sa ljekarima i eventualno provjerite količinu tog vitamina u telu.