Nažalost, ovakvi tragični događaji su u skladu sa poražavajućom statistikom o simptomima srčanog udara koje ljudi ignorišu, piše Lepa i Srećna.
Istraživanje objavljeno u australijskom stručnom časopisu za internu medicinu pokazuje da svaka druga osoba koja osjeti bol u grudima tokom vežbanja nastavi sa aktivnostima i čeka da tegobe prođu. Ovom studijom su obuhvaćeni stariji od 35 godina, a svaki peti je rekao da je imao tegobe čak i godinu dana pre infarkta pa se nije javio ljekaru.
Svaki treći je čak rekao da ga je sramota da pozove hitnu pomoć a da se pokaže da je uzbuna bila lažna i da nije riječ o srčanom udaru. Lekari podsećaju da jak napor nipošto nije dobar, naročito za starije od 50 godina, čak i ako su bili aktivni sportisti.
“Redovno vježbanje je, naravno, dobro za zdravlje ali jaki napori mogu da povećaju rizik za srce”, ističe profesor Džefri Tofler. Čak trojica popularnih sportista u Australiji je izgubilo tako život, a svi su bili nešto stariji od 50 godina.
Tipični simptomi infarkta su, prije svega, veoma jak bol u ruci, vratu pa čak i vilici, kao i osjećaj vreline ili pritiska u grudima. Od siline tegoba, oboleli može ostati bez vazduha, ali ono što treba hitno uraditi može doslovno da mu spasi život. Treba odmah pozvati hitnu pomoć, jer je ljekarska intervencija najznačajnija u prvih sat vremena. Zatim treba hitno popiti aspirin, lijek koji utiče na brzo širenje krvnih sudova. Njega ne treba uzimati redovno, a naročito ne smije da se uzima bez konsultacije sa ljekarom.