Jedan od njih je muškatni oraščić. Ovaj se začin dobija od sjemenki tropskog zimzelenog stabla muskatnog oraha koje raste u toplim predjelima Brazila, Indonezije i na Karibima.
U tropskim krajevima, odakle i potiče, muskatni oraščić je vrlo popularan dodatak slatkim jelima ili raznim začinskim mješavinama, poput garam masale, dok se u evropskim kuhinjama najčešće koristi u doba zimskih praznika, a on se često koristi i kao afrodizijak. Slatkast i mirisan, daje jelima posebnu toplinu koja je naročito dobrodošla u hladnim zimskim danima i prazničnoj atmosferi.
Osim za pripremu poslastica, u našim se krajevima rado koristi i za začinjavanje slanih jela, naročito jela s krompirom, mesom, blitvom, špinatom, kupusom i šargarepom, kao i krem supa (isprobajte ga u krem supi od bundeve ili batata i nećete zažaliti). Neizostavan je začin u pripremi bešamel umaka, a oplemeniće i bilo koji umak na bazi pečuraka i sira dajući im punoću ukusa. Koristan savjet je da svježe naribani muskatni oraščić dodate pri samom kraju kuvanja jer mu previsoka temperatura slabi ukus.
Nutritivno bogat
Prhki kolačići i keksi u kojima često uživamo u hladnim mjesecima i prazničnim danima biće još aromatičniji i ukusniji ako im uz uobičajene zimske začine kao što su cimet i vanila dodate i muskatni oraščić. No, prstohvat muskatnog oraščića dodat u smjesu učiniće posebnim i najobičnije palačinke. Osim što jela čini ukusnim, muskatni oraščić ih i nutritivno obogaćuje jer sadrži kalcijum, magnezijum, cink, bakar, fosfor, folnu kiselinu, vitamin B1, itd, navodi Živim.hr.
Prehrambena vlakna
Uz to je izvor prehrambenih vlakana pa olakšava probavu i ublažava gorušicu. Ako niste znali, muskatni oraščić može vam pomoći i da lakše zaspite: samo dodajte prstohvat naribanog oraščića u šolju toplog mlijeka i popijte prije odlaska na spavanje, piše B92.