Zdravlje

Simptomi dijabetesa koje ne smijete ignorisati

U zavisnosti od toga koji tip dijabetesa imate, može proći od nekoliko dana do nekoliko godina a da se ne pojavi ni jedan jedini simptom.

Test na dijabetes - Nezavisne.com

Kod dijabetesa tipa 1 simptomi se obično javljaju naglo, dok kod tipa 2 to nije slučaj.

Tipičnim simptomima smatraju se oni poput pojačane žeđi i mokrenja, ali postoje i manje očiti, neuobičajeni i neočekivani simptomi koje ni jednog trenutka nećete povezati sa dijabetesom. Ono što je najbitnije je sljedeće – obratite pažnju na njih jer ćete jedino tako uspjeti da prepoznate dijabetes, a samim tim ćete smanjiti i rizik od komplikacija.

Paradentoza

Paradentoza je ozbiljan oblik bolesti desni kod koje se desni odvajaju od zuba, što može uzrokovati njihovo klimanje ili čak ispadanje. Parodentoza je dva do tri puta češća kod osoba koje boluju od dijabetesa i mnogo brže napreduje u ovom slučaju.

Promjene na koži

Određena stanja na koži mogu biti prvi znak dijabetesa. Kao najočigledniji primjer navodimo akantozu. U pitanju je tamna, “baršunasta”, često zadebljana mrlja na koži koja se obično razvija na mjestima poput prednjeg dijela vrata, područja gdje se ruka spaja sa ramenom i na preponama. Mrlje se takođe mogu pojaviti na rukama, stopalima, laktovima i kolenima.

Druge promene na koži mogu podrazumijevati zadebljanja zbog kojih koža djeluje ukočeno i kruto, a javljaju se na nadlaktici, čelu, stopalima ili prstima. Često se dešava i da se jave čvrste izrasline sa crvenim vrhom. One se najčešće pojavljuju na stopalima, rukama i nadlakticama. Ove promjene na koži javljaju se kod osoba koje boluju od dijabetesa tipa 1.

Česte infekcije

Osobe koje boluju od dijabetesa imaju povećan rizik od razvoja infekcija. To može uključivati bakterijske infekcije. Gljivične infekcije takođe mogu biti česte. Obično su uzrokovane kandidom.

Kod ljudi oboljelih od povišenog šećera u krvi posebno česte su i infekcije urinarnog trakta. Česte infekcije se javljaju kao posljedica visokog nivoa šećera u krvi koje je idealno za stvaranje dobrog okruženja za rast bakterija.

Naglo pogoršanje vida

Određene promjene i naglo pogoršanje vida mogu upućivati na povišen nivo šećera u krvi. Konstantno visok šećer može oštetiti očno dno i može prouzrokovati promjene koje utiču na samu dioptriju. Vid se vremenom može pogoršati do te mjere da se pojavljuju tamne mrlje koje dodatno ometaju čitanje i obavljanje osnovnih potreba, prenosi B92.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh