Rak prostate može da se otkrije sa 94 procenata tačnosti uz pomoć novog testa krvi EpiSwitch (PSE), koji su napravili istraživači sa University of East Anglia. Novi test kreiran je tako da otkriva rak prostate sa mnogo većom preciznošću nego trenutne metode. Tim povodom, istraživački tim kaže da novorazvijeni test krvi pokazuje veliki potencijal kao precizna i brza dijagnostika skrininga raka prostate.
Naučni tim sa University of East Anglia saopćio je da novo istraživanje pokazuje da je test krvi EpiSwitch za skrining prostate 94 posto tačan, čime je nadmašio preciznost testa specifičnog antigena karakterističnog za prostatu (PSA), koji se trenutno koristi. Test je razvijen u saradnji sa Oxford Biodynamics, Imperial College London i Imperial College NHS Trust.
– Rak prostate je najčešći rak kod muškaraca i, na primjer, na svakih 45 minuta ubije jednog čovjeka u Velikoj Britaniji. Trenutno ne postoji jedinstveni test za rak prostate, ali PSA krvni testovi su među najčešće korišćenim, pored fizičkih pregleda, magnetne rezonance i biopsije. Međutim, PSA testovi krvi se ne koriste rutinski za skrining raka prostate, jer rezultati mogu da budu nepouzdani. Samo kod oko četvrtine ljudi, koji imaju biopsiju prostate, zbog povišenog nivoa PSA otkriveno je da postoji rak prostate – objasnio je profesor Dmitry Pshezhetskiy iz Norwich Medical School na University of East Anglia, navodeći da je to bio presudan razlog da se napravi novi test krvi sa većom preciznošću.
Naučni tim sa University of East Anglia procijenio je novi PSE test, koji kombinuje tradicionalni PSA test sa epigenetskim EpiSwitch testom, u okviru studije koja je uključivala 147 pacijenata. Uporedili su njegove rezultate sa rezultatima standardnog PSA testa i otkrili da novi EpiSwitch PSE test značajno povećava ukupnu tačnost detekcije za muškarce u riziku,pišeAvaz
– Kada se testira u kontekstu skrininga rizične populacije, EpiSwitch PSE test daje brzu i minimalno invazivnu dijagnozu raka prostate sa impresivnim performansama. To ukazuje koliko je koristan i za dijagnostičke i za svrhe skrininga – naglasio je profesor Pshezhetskiy