San je jednako važan kao i zdrava prehrana te tjelovježba, ali, ubrzani način života često nam ne omogućuje dovoljno vremena za spavanje, što je uzrok mnogih zdravstvenih poteškoća, a ponajprije slabljenja imuniteta.
Osim toga, nedovoljno sna može prouzročiti probleme s koncentracijom, utjecati na slabiju fizičku spremu i učestale promjene raspoloženja, pretilost, dijabetes tipa 2, visok krvni pritisak, kardiovaskularne bolesti, moždani udar, probleme s mentalnim zdravljem…
San i ljepota…
Nedostatak sna može nas postarati i potaknuti debljanje. Stanice se tijekom noći ne stignu dovoljno obnoviti, a ako nismo naspavani, organizam će tijekom dana tražiti nešto slatko kako bi podignuo energiju, što u konačnici, ako se često ponavlja, rezultira viškom kilograma.
Stoga, kad govorimo o koži, najvažnije su treća i četvrta faza sna jer se u njima odvija tzv. beauty sleep. Tada organizam oslobađa hormon rasta koji služi za regeneraciju svih tkiva, uključujući i kožu koja se tijekom noći obnavlja i pomlađuje.
Naučno je dokazano da taj važan proces svoj puni potencijal ostvaruje između 22 i 2 sata ujutro. Koža će biti zahvalna ako se dobro naspavate.
Idealan položaj za spavanje…
Stručnjaci se slažu da je spavanja na leđima najzdraviji položaj za ljudsko tijelo. Preporučuje se da vrat, glava i gornji dio prsa budu blago podignuti u ovoj pozi jer se tako osigurava najbolji odmor ramenima i leđima koja su tokom dana najviše napeta.
Spavanje na stomaku najgori je položaj jer tada nastaje pritisak na mišiće glave, vrata i čeljusti, što šteti donjem dijelu leđa i zdjelici.
Mitovi o spavanju…
Vježbanje nekoliko sati prije odlaska u krevet ometa dobar san… Novija istraživanja pokazuju da vježbanje i san zapravo potiču jedno drugo.
Naime, kasniji trening može pomoći da lakše zaspimo, kao što i nakon kvalitetno prospavane noći možemo bolje odraditi trening. Mit je i da se mozak i tijelo s vremenom mogu naviknuti funkcionirati i s manje sati sna.
Najbolji savjeti za dobar san
1. Spavati i buditi se uvijek u isto vrijeme – čak i vikendom kada smo opušteniji.
2. Odabrati madrac koji ergonomski najbolje odgovara kralježnici i mijenjati ga svakih pet do deset godina. Redovito mijenjati posteljinu i nastojati spavati u prozračenoj i ne previše toploj sobi, navodi Story.hr.
3. U spavaćoj sobi ne bi trebao biti televizor, prije spavanja treba izbjegavati mobitel i plavo svjetlo, bolji je izbor opustiti uz dobro štivo.
4. Dobro je prije spavanja izbjegavati kofeinske napitke, alkohol, cigarete, ali i kalorična, masna i slatka jela jer opterećuju probavu i san, piše Hayat.