Nakon zimske hladnoće i minusa, kada se pojave nadprosječno visoke temperature i južina, mnogi završe prikovani za krevet.
Skokovi temperature sa niskih na visoke (i obrnuto) utiču na krvni tlak, srce i cirkulaciju općenito, što u konačnici može dovesti do raznih zdravstvenih problema poput glavobolje, nesanice i umora. Uz njih često dolazi i do osjećaja nervoze i razdražljivosti.
Za vrijeme južine, velika je vjerovatnoća da će meteoropate zapasti neki od ovih problema. U nastavku saznajte kako ih možete olakšati.
PRIPREMITE TIJELO NA RAZLIKE U TEMPERATURI
Kao što svakog jutra prije izlaska provjeravate kakva je temperatura kako biste donijeli odluku šta obući, tako provjerite i razlikuju li se radikalno jutarnja i dnevna temperatura kako biste pripremili tijelo na ono što dolazi. Ako ste jedna od osoba osjetljivijih na promjene vremena, kod prvih simptoma glavobolje možete uzeti paracetamol i riješiti se te neugodne pojave. prenosi AVaz
IZAĐITE U PRIRODU I AKTIVIRAJTE SE
Bilo koji oblik tjelesne aktivnosti u trajanju od najmanje pola sata dnevno učinit će organizam stabilnijim i otpornijim na vremenske promjene. Još je bolje ako se fizička aktivnost odvija u prirodi na čistom zraku.
Svejedno je jeste li se odlučili za brzo hodanje ili neki drugi oblik aktivnog treninga, aktivnosti u prirodi pomoći će vam da se riješite stresa i bolje osjećate, a uz to vam mogu smanjiti šanse za pojavu glavobolje.
NEKA VAŠA PREHRANA BUDE RAZNOLIKA I PUNA VITAMINA
Zdrava i pravilna prehrana bogata voćem i povrćem dobar je preduvjet za ublažavanje negativnih posljedica vremena. Uz raznoliku prehranu važno je i redovno unošenje vode. Preporučuje se dnevni unos od 2 do 3 litre.
ZAMIJENITE KAFU BILJNIM ČAJEM
Kako biste se lakše nosili s meteoropatijom, pomoć možete potražiti u opuštanju s različitim biljnim napicima ili obogaćivanjem obroka s dodacima prehrane. Biljni čajevi poput kamilice, pasjeg trna ili limete pomažu opustiti živce, piše Zadovoljna.hr.