To se odnosi na zabrinutost zbog beskrajnog skrolovanja na društvenim mrežama i sadržaja koji smanjuje mentalnu oštrinu.
Definicija “truhljenja mozga” opisuje “navodno pogoršanje mentalnog ili intelektualnog stanja, posebno kao rezultat prekomjernog korištenja trivijalnog ili neizazovnog online sadržaja”.
Iako je ovaj termin u posljednje vrijeme postao sve značajniji, njegova prva zabilježena upotreba bila je još 1854. godine u knjizi Walden autora Henrija Dejvida Toreaua (Henryja Davida Thoreaua), prenosi Avaz.
Oxford svake godine bira riječ koja odražava trenutne društvene i jezičke trendove, a prošlih godina izbor je uključivao riječi poput “riz”, “goblin režim” i “klimatsko vanredno stanje”.
Prema Kasperu Gretvolu (Casperu Grathwohlu), predsjedniku Odeljenja za jezike u Oxford Languages, “truhljenje mozga” simbolizuje zabrinutost zbog učinka prekomjernog konzumiranja niskokvalitetnog digitalnog sadržaja, posebno na društvenim mrežama.
Pored ove, u uži izbor za riječ godine ušli su i termini kao što su “pristojno” (demure), “dinamičko određivanje cijena” (dynamic pricing), “znanje” (lore), “romantazija” (romantasy), i “bućkuriš” (slop), koji označava niskokvalitetni onlajn sadržaj generisan vještačkom inteligencijom.
U izboru pobjednika uzeti su u obzir javni glasovi, komentari i dodatne analize. Prošlog mjeseca, Cambridgeov rječnik je izabrao “manifestovati” (manifest) kao riječ godine, koja se odnosi na pozitivno razmišljanje o ciljevima i vjerovanje da će to povećati njihove šanse za ostvarenje.