U nizu objava na Twitteru rekao je da je taj iznos 28 posto njegove imovine. Da bi došao do tog iznosa, postepeno će prodavati dionice svoje druge kompanije Squarea specijalizovane za digitalno plaćanje.
“Kada suzbijemo pandemiju novac ćemo preusmjeriti u zdravstvo, školovanje djevojčica i univerzalni dohodak”, dodao je milijarder čije bogatstvo Forbes procjenjuje na 3,3 milijarde dolara.
Jack Dorsey na ta dva polja vidi moguće rješenje za “probleme s kojima se svijet bori”.
Univerzalni dohodak potiče sve veće zanimanje političara i poduzetnika u vrijeme kada su milioni ljudi ostali bez posla zbog ekonomske krize povezane s koronavirusom, prenosi “Hina”.
“To je genijalna zamisao koju treba ispitati”, dodao je.
Sredstva će se dodjeljivati preko njegove fondacije Start Small na transparentan način. U planu isplate koji je objavio na internetu vidi se da je prvi iznos od 100.000 dolara namijenjen “američkom fondu za hranu”.
“Važno je (da to bude transparentno) kako bi drugi i ja lično mogli iz toga izvući pouku”, napisao je Dorsey koji je 2016. trećinu svojih dionica Twittera darovao zaposlenicima.
“Nadam se da će to podstaći i druge. Život je prekratak, zato učinimo sve što možemo kako bismo odmah pomogli ljudima”.
Jeff Bezos, vlasnik Amazona i najbogatiji čovjek na svijetu, objavio je prije pet dana na Instagramu da 100 miliona dolara daje američkim bankama hrane.
Mark Zuckerberg, osnivač Facebooka i njegova supruga Priscilla Chan donirali su pak 25 miliona dolara za pronalazak lijeka za koronavirus.