Sezonski grip je najćešće u usponu za vrijeme zime, rijeđe za vrijeme ljeta kad su uobičajeni stomačni virusi, ali još uvijek nije sigurno da će lijepo vrijeme istrijebiti korona virus. Kako ističu virusolozi svejedno moraćemo da držimo distancu.
“Još uvijek ne znamo da li će se virus promijeniti sa visokom temperaturom i promjenom vlažnosti vazduha. Ako i opstane, vjerovatno će njegova transmisija biti znatno sporija”, rekao je Džefri Šaman stručanjk u oblasti klimatskih promjena i zdravlja na Univerzitetu Kolumbija, prenosi “Žena Blic“.
Prošle nedelje Kanadsko udruženje javnog zdravlja objavilo je istraživanje koje akcentuje da je korona virus opstao u raznim krajevima svijeta, bez obzira na vremenske uslove.
“Poruka je jednostavna. Ljeto neće rešiti problem”, kaže Piter Juni, klinički epidemiolog sa Instituta za javno zdravlje u Torontu.
Početkom marta stručnjaci su analizirali 144 oblasti širom svijeta u kojima je virus bio u ranoj fazi širenja. Ustanovili su da visoka temperatura i vlažnost vazduha nisu uticali na smanjenje mjera, odnosno iako je u pojedinim djelovima sveta bilo jako toplo, distanca ili karantin su bili neophodni.
Fizička distanca je imala najveći uticaj na smanjenje širenja virusa, temperatura i vlažnost vazuha nisu.
Ova informacija je bila suprotna od očekivanja stručnjaka, ali analiziranje područja sa višom temperaturom pokazalo je da je transmisija virusa bila nešto manja.
Piter Juni kaže da nas očekuje maraton distance u narednih godinu dana.
“Distanca će biti nešto što će ostati sa nama mnogo duže nego što mislimo. Narednih godinu dana se moramo udaljavati jedni od drugih, ako ne i više od godinu dana”, zaključuje Juni.