“Inicijalne hipoteze pokazuju da bi taj sindrom mogao biti povezan s covidom-19.. Pozivamo sve liječnike u svijetu da surađuju s nacionalnim vlastima i WHO-om kako bi bili na oprezu i bolje razumjeli taj sindrom kod djece”, rekao je direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus na videokonferenciji za novinare u Ženevi.
“Ključno je precizno i hitno okarakterizirati taj klinički sindrom, kako bi se razumjele uzročno posljedične veze i utvrdio protokol liječenja”, dodao je.
Slučajevi u svijetu su rijetki i uloga koronavirusa u razvoju infekcije i dalje je nepoznata, rekao je Michael Ryan, dužnosnik za hitne programe WHO-a.
Ne znamo napada li virus stanice ili se radi o prekomjernom odgovoru imunosnog sustava koji dovodi do upale, pojasnio je.
Bolest Kawasaki, čiji je uzrok nepoznat, pogađa djecu ispod pet godina i izaziva visoku temperaturu, osip, otečene limfne čvorove i u teškim slučajevima upalu srčanih arterija.
Nakon smrtnog slučaja u Velikoj Britaniji krajem travnja, slični slučajevi prijavljeni su u New Yorku, Italiji i Španjolskoj.
Smrt je iznimno rijetka – umro je petogodišnji dječak u New Yorku i 14-ogodišnji u Londonu.
Francuska je u petak objavila prvi smrtni slučaj.
Devetogodišnji dječak umro je u Marseilleu 9. svibnja od cerebralnih lezija, nakon što je doživio srčani udar, rekao je profesor Fabrice Michel, šef odjela za pedijatrijsku reanimaciju u bolnici La Timone.
Serološki testovi pokazali su da je bio u kontaktu s koronavirusom ali nije razvio simptome.