Nauka

Naučnici tvrde da su otkrili Ahilovu petu koronavirusa i mehanizam da ga unište: Ovi lijekovi mogli bi da budu spas

Naučnici su otkrili još jedan “trik” koji virusu Sars-CoV omogućava da izazove plućno oboljenje kovid-19, pa čak i da ubije pacijenta.

Koronavirus - Elnortedecastilla.es

Njihova studija objavljena u stručnom časopisu “Cell” otkriva da mu taj “trik” pomaže da se efikasno prenosi sa ćelije na ćeliju – tako što utiče na ćelije da formiraju pipke nalik na špagete, za koje se zakače novonastali virusi. Ti pipci probijaju omotač susjednih ćelija, a kroz te otvore izazivači prodiru u njih.

Pretpostavljamo da je to ono što ubrzava infekciju. Ove zastrašujuće i zloćudne cijevčice omogućavaju virusima da napadnu nekoliko ćelija istovremeno – kaže rukovodilac studije Nivan Krogan, molekularni biolog sa Univerziteta Kalifornije u San Francisku.

Naučnici su ispitivali sa kojim proteinima korona virus dolazi u interakciju

U okviru studije naučnici su ispitivali kako Sars-CoV-2 menja proteine u napadnutoj ćeliji. Pritom su posebnu pažnju posvetili tzv. fosforilaciji, procesu u kome se mali molekuli koji sadrže fosfor vezuju za druge biomolekule, naročito proteine, podstičući ih na aktivnost. Ovaj proces je bitan za mnoge procese, kao što su rast, dijeljenje i starenje ćelija. Fosforilaciju kontrolišu određeni enzimi, tzv. kinaze.

Oni su glavni prekidač ćelije. Ako virus izmijeni taj prekidač, može da ih natjera da podstaknu infekciju – objašnjava Krogan.

Naučnici okupljeni oko Krogana sproveli su studiju na bubrežnim ćelijama afričkih zelenih majmuna (Chlorebus), koje novi korona virus lako napada kao i ljudske ćelije. Oni su primijetili da se naročito mijenja aktivnost kazeinkinaze 2, enzima koji reguliše rast ćelijskog skeleta, tj. daje ćeliji oblik i stabilnost. Virus je doslovno zaposjeo kazeinkinazu 2 i njenom pojačanom aktivnošću iznudio stvaranje pipaka, tzv. filopodija.

Sedam lijekova spriječilo razmnožavanje virusa

Dugački i razgranati pipci omogućavaju agresivnije prenošenje virusa na druge ćelije. Prema Koganovim rečima, ovo zapažanje razotkriva “Ahilovu petu zaraženih ćelija”, objašnjava Kogan, koji je s kolegama identifikovao 87 lijekova koji su ili već registrovani, ili se testiraju u kliničkim studijama, a koji inhibiraju kinaze koje menja Sars-Cov-2. Sedam, koji se obično koriste za liječenje raka i upala, u eksprimentima su spriječili razmnožavanje virusa.

Drugi naučnici, međutim, ukazuju na slabu tačku studije.

– Ona je brižljivo i detaljno izvedena, ali je ograničena. Rađena je na ćelijama majmuna, a ne sa tkivom ljudskih disajnih puteva – kaže biolog Kerol Reis sa Univerziteta u Njujorku, koja nije učestvovala u studiji, piše “Blic“.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh