Nauka

Pamučna ili hiruška? Šta kažu stručnjaci koja maska je bolja na tropskim vrućinama

Maska nas štiti od korona virusa i moramo je nositi mada to može biti izazov u vrelim ljetnjim danima.

Koronavirus - Zena.blic.rs

Zbog visokih temperatura u avgustu sve je češće pitanje kako se izboriti sa vrućinama pod maskom, pa su eksperti ponudili nekoliko savjeta.

Dermatolog koji radi u londonskoj NHS bolnici dr Adil Šeraz je u intervjuu za “BBC” preporučio da prvo što moramo da uradimo jeste da nabavimo masku od pamuka ili čak bambusa. Hirurške maske, koji mnogi nose i koje su odlične za spriječavanje širenja virusa, opak nisu najbolja opcija ljeti za one koji se bore sa vrućinom, smatra ovaj ljekar.

Šeraz je objasnio da pamučne maske upijaju više tečnosti i brzo postaju vlažne, pa je preporučio da se pri ruci ima najmanje jedna rezervna.


Niko ne stavljajte maske u frižider

U borbi sa vrućina pomaže i boja maske. Savjet je da se ljeti nosi maska svetle boje, jer one tamnih boja upijaju više svjetlosti koju pretvaraju u toplinu (isto važi i za svjetliju odjeću).

Neki ljudi stavljaju masku u frižider prije izlaska napolje, dr Šheraz smatra da to nije dobro rješenje, jer to može da izazove promrzline na licu.

Stručnjak za njegu kože Anil Budh-Raja sa klinika u Birmingemu i Čisviku predlaže da se peškir stavi u frižider, pa da se koristi kao maska, ali je istakao da peškir mora da bude odgovarajuće veličine i da se mora dobro zavezati dok se nosi.

Važno je da se ljeti manje koristi puder i generalno šminka ispod maske, jer, zajedno sa znojem, mogu da začepe pore na licu i naprave novi problem, istakao je Šahez i dodao da se koriste kreme za zaštitu od Sunca i proizvodi za hidrataciju kože na bazi vode.

Šta sa vizirom?

Vizir je dobra zaštita od virusa, ali ga na našoj glavi čuva traka, koja je naslonjena na čelo, dio lica koji se najviše znoji, pa budite spremni na često brisanje ovog područja, dodao je Šahez.

Najvažniji savejt je da tokom leta ostanete hidrirani. Svi treba da nose malu bocu sa vodom, gdje god da krenu. Ako se plašite da popijete vodu zbog toga što morate da skinete masku, ne brinite, samo dezinfikujte ruke prije skidanja maske i budite na sigurnoj distanci od drugih.

Ljekari su napomenuli da su maske već dio kulture u brojnim azijskim zemljama, u kojima je često veoma vruće, pa bismo i od stanovnika ovih zemlja mogli da posudimo poneki trik poput nošenja malog ručnog ventilatora, prenosi “Žena“.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh