Naime, ključna je vlažnost vazduha, pri čemu je najveći rizik suh vazduh u zatvorenom prostoru u zimskim mjesecima, piše “Reuters”.
Upotreba regulatora vlažnosti vazduha može da bude od pomoći u trenutku kada se prostorije rijeđe provjetravaju, zaključak je studije koju su sproveli japanski Univerzitet Kobe i naučni centar Riken.
Naučnici su koristili superračunar Fugaku kako bi izradili modele širenja i putanje čestica nalik virusu od zaraženih osoba u različitim uslovima.
Ispostavilo je da je vlažnost vazduha ispod 30 posto rezultirala duplo većom količinom aerosola u vazduhu u poređenju sa prostorom gdje je vlažnost iznad 60 posto. Studija je pokazala i da viziri nisu efikasni jednako kao maske u spriječavanju širenja virusa aerosolima.
Takođe, utvrđeno je da je rizik od zaraze u restoranu veći ako sjedite pored zaražene osobe, a ne preko puta. Dali su i savjet da ljudi koji primjera radi pjevaju u horu treba da to rade što dalje jedni od drugih.
Superračunar Fukaku se i ranije koristio kako bi se otkrili detalji o širenju zaraze u vozu, kancelarijama i školskim učionicama. Rezultati su pokazali da otvoreni prozori u javnom prevozu povećavaju provjetravanje dva do tri puta, što značajno smanjuje koncentraciju štetnih mikroba, prenosi “Žena“.