Profesor Valeri Odonel, sa Univerziteta Kardif, jedna je od glavnih autora studije koja se bavila ulogom hemikalija koje sadrže tečnosti za ispiranje usta u borbi protiv korona virusa, prenosi “Žena“.
Naime, naučnici već dugo vjeruju da bi se transmisija virusa putem pljuvačke mogla značajno umanjiti korišćenjem antiseptičkih sredstava za ispiranje usta, ali sa jednim, najbitnijim sastojkom.
U pitanju je cCetilpiridinijum hlorid (Cetylpyridinium chloride), ključni sastojak u mnogim tečnostima za ispiranje, i upravo su njega naučnici proučavali kako bi provjerili može li se uz pomoć njega usporiti širenje virusa. Po svemu sudeći, imaju ohrabrujuće rezultate.
Naime, ova hemikalija ima virucidno svojstvo, što znači da deaktivira ili uništava viruse.
Profesorka Odonel za “Daily Telegraph” kaže sljedeće:
– Naši rezultati su do sada veoma ohrabrujući što se tiče in vitro istraživanja, dok in vivo studije još uvijek nisu objavljene – što praktično znači da su eksperimenti do sada vršeni u okruženju koje je nalik ljudskom grlu i ždrelu, ali još uvijek ne u pravom ljudskom grlu.
Ipak, naučnici vjeruju da, ukoliko se definitivno potvrdi da ova hemikalija pomaže u borbi protiv virusa, to će mnogo pomoći dok se čeka na vakcinu.
– Ovo je jeftin i pristupačan proizvod. Ako zaista pomaže u umanjenju transmisije, to je sjajna vijest, jer znači da će cijeli svijet imati prilike da se dodatno zaštiti. Naravno, i dalje čekamo klinička istraživanja – zaključuju naučnici.