Nauka

Naučnici izračunali: Evo gdje vam u zatvorenim prostorijama prijeti najveći rizik od zaraze

Svetska zdravstvena organizacija potvrdila je da se koronavirus može širiti aerosolima, odnosno vazduhom, a naučnici mejsecima intenzivno istražuju rizik u zatvorenim prostorijama.

Koronavirus - RAS Srbija

Dokazalo se da korona virus može duže vrijeme da ostane u vazduhu i da se prenosi na većoj razdaljini nego što se mislilo. Pored bliskog kontakta sa zaraženim ljudima i dodirivanjem kontaminiranih površina, može se desiti da se virus širi i preko vazdušnih čestica u zatvorenim prostorijama izvan udaljenosti od dva metra, što pojačava značaj fizičke distance.

Američka agencija za zaštitu okoline navodi da na širenje virusa utiču i dizajn zgrade, vrsta sistema grijanja, ventilacije i klimatizacije.

Ova agencija preporučuje povećanje ventilacije spoljašnim vazduhom, uz mjeru fizičke distance, dezinfekciju površina, pranje ruku i ostalih mjera predostrožnosti.

Prvi znak da se prostorija ne provjetrava dovoljno odnosno da se sistem ventilacije ne koristi u dovoljnoj mjeri jeste ustajalost vazduha koja se osjeti čim se uđe u određeni prostor. Naučnici ističu da dovoljne količine svježeg vazduha razrijeđuju čestice virusa pa je on manje infektivan po ljude.

“Što više svježeg vazduha, to je manji rizik od recirkulacije virusa kroz zgradu”, poručuju sa Univerziteta Lids i dodaju da je najbolje da razmjena vazduha onih svježim bude 100 posto, što mogu da spreče veliki troškovi.

“BBC” navodi studiju u Kini koja je dokazala da je neadekvatan sistem ventilacije doveo do širenja virusa na devet ljudi od osobe koja je bila zaražena, ali nije (još) imala simptome.

A kao najbolji sistemi ventilacije izdvajaju se oni koji vazduh odvode do krajnih jedinica na krovu. Sa druge strane, pojedina istraživanja pokazala su da određeni filteri zadržavaju čestice virusa, ali ne u potpunosti. Naučnici smatraju da bi proučavanje propustljivosti filtera moglo da ukaže gdje će doći do širenja infekcije, odnosno da bi se tako mogli spriječiti novi slučajevi infekcije.

Stručnjaci su podijeljeni u vezi sa djelotvornošću provjetravanja koje se primjenjuje u Njemačkoj, a zbog mogućnosti da zaražena osoba sjedi pored otvorenog prostora. Pitaju se – kuda će otići vazduh koji oslobađa ta osoba, ako ga strujanje vazduha vraća unutra.

Međutim, pojedini stručnjaci smatraju da je sjedenje u blizini ventilacije – vještačke ili prirodne, bezbjednije jer vazduh kruži i manje su šanse da se tu zadrže kontaminirane čestice.

Kakav rizik od zaraze prijeti u zatvorenim prostorijama dodatno dobija na značaju sa dolaskom hladnijeg vremena kada se manje vremena provodi napolju.

Naučnici upozoravaju da je, uz poštovanja preporučenih mjera distance i nošenja maske, važno i gdje se nalazite u prostoriji.

Inženjeri su sproveli istraživanje da bi utvrdili kako se aerosoli kreću, a nakon toga i dokazali koliko je važna dobra ventilacija u prostorijama gdje ima više ljudi, piše “Mondo “. Kada je ventilacija efikasna, vazduh se unutra više mijenja spoljašnim vazduhom i manja je šansa da se aerosoli zadrže na jednom mjestu.

Naučnici su istraživali i vrijeme potrebno za protok aerosoli sa virusom kroz prostoriju. Kada su čestice oslobođene na prednjoj strani velike prostorije sa ventilacijom, treba im 10 do 15 minuta da stignu do dijela na kraju prostorije. Ventilacija doprinosi da koncentracija čestica pozadi bude tek jedna desetina u odnosu na količinu čestica naprijed, a kao najrizičnija mjesta karakterisani su uglovi prostorija – gdje je obično manji protok vazduha, pa se kontaminirane čestice duže zadržavaju, prenosi “Žena“.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh