Dr Stojanović je objasnila da je grip potpuno različit od kovida kao i da situacija nije ni približno ista kao kod običnog gripa – stari dobropoznati grip zahvata samo respiratorne organe, a kovid je sistemsko zapaljenje i izaziva promjene u čitavom organizmu, na srcu, bubrezima…
Istraživanja, kaže ona, pokazuju da smo najzarazniji kad mislimo da nam nije ništa odnosno kad nemamo simptome!
– U prvih 2-5 dana od dodira sa virusom smo najzarazniji, pa je važno ispitati kontakte. Potom slijedi groznica, povišena temeperatura, jeza, drhtavica, često, ali ne i uvijek, zatim problemi sa čulom ukusa i mirisa. Ove simptome možete i sami da otkrijete mirišući limun, pomorandžu, šećer, sirće… Kada bolest uzme maha, poslije 5-7 dana, javlja se i osjećaj nedostatka vazduha koji prati malaksalost, obamarlost, probadanje i težina u grudima – objašnjava pulmolog.
Dr Ana Stojanović dodala je i da je kod kovid upala pluća rendgen pravi izvor za otkrivanje, a ne stetoskop jer stetoskop pokazuje bakterijske upale pluća – virusne ne. Ljekarka se osvrnula i na mit koji se često spominje, a to je da su “pušači u manjem riziku”.
– Da korona voli čista pluća nije tačno. Pušači su u podjednakom riziku kao i svi ostali – naglašava dr Ana i apeluje na sve nas sljedećim riječima: da obratimo pažnju na ponašanje, držimo udaljenost od dva metra, nosimo maske uz važnu napomenu da je potreban kontakt duži od 15 minuta da bismo se razboljeli, prenosi “Žena“.