On je nerijetko komentarisao zdravstvenu situaciju za regionalne medije i razbijao mitove o kovidu-19, a nedavno je u razgovoru za hrvatski “Večernji” istakao da se ipak bliži kraj ove teške situacije.
“S jedne strane, situacija je ozbiljna, ali s druge i optimistična jer nikada nismo bili tako blizu kraju pandemije. No, tragedija za svakog bila bi da se zarazi i možda umre sada kada i vidimo taj kraj. To je nešto što može da se spriječi“, ističe dr Trampuž.
Objasnio je i da je veliki broj zemalja u prvom talasu dobro reagovao, jer su imale više vremena da se pripreme, za razliku od primjera radi Austrije ili Švajcarske, gdje se vrlo brzo iz Italije raširio virus. Trampuž objašnjava zašto se i u drugom talasu nisu jednako dobro snašle.
“To je paradoks onih koji nisu odmah uvidjeli opasnost misleći, jer su bili izrazito uspješni u prvom valu, da nije tako ozbiljno. I onda nisu bili spremni na drugi talas, koji je uvijek opasniji. Tako je bilo i kod španskog gripa, kao i kod drugih pandemija. Jer, virus se u prvom talasu proširi svuda, a kada dođe zima i ljudi se zatvore, počne da dolazi sa svih strana, nema više žarišta. I to se dogodilo tim zemljama. Izgubljeno je mnogo vremena koje je trebalo potrošiti na pripremu“, rekao je poznati imunolog za “Večernji”.
On ističe da neće biti trećeg talasa nakon vakcinisanja.
“Kod španskog gripa postojao je i treći talas, ali manji. Ali nije bilo vakcine. A sada će se pojaviti toliko brzo, kao nikada ranije u istoriji. Tako da najvjerovatnije neće doći do trećeg talasa, a ako zaista dođe do vakcinacije u januaru, mislim da će i drugi talas biti veoma brzo zaustavljen. Imamo i sreću da korona virus ne mutira kao kod influence, gdje svake godine imamo druge sojeve. Korona virus je uvijek isti pa će prva vakcina štititi više mjeseci, možda čak i godina“, kaže Trampuž.
Ovaj doktor ističe i da imunitet nakon vakcinisanja neće biti trajan, već će imunitet opadati nakon nekog vremena.
“Ako se pojave nove infekcije kod vakcinisanih ljudi, znaćemo da moramo da vakcinišemo još jednom. Zasad ne znamo hoće li se raditi o mjesecima ili godinama. Ipak, ako virusa u tom trenutku neće biti, pitanje će biti treba li doista ponovo vakcinisati. Možda će biti dovoljan samo visok nivo praćenja, pa ako se negde pojavi, da se organizuje vakcina. Problem je kod ovog virusa što se vrlo brzo širi, ali opet ne tako brzo da bi se zarazila cijela populacija na planeti. Nakon jedne godine imamo možda deset posto zaraženih. To znači i da nikada nećemo dostići imunitet krda, možda za nekoliko godina, ali tada bismo imali i milijardu mrtvih“, zaključio je Trampuž.