“Tek je počela vakcinacija. Treba prvo da ispoštovati primjenu dvije doze, odnosno razmak od dvije do tri nedjelje, u zavisnosti od same vrste vakcina (u slučaju Fajzerove vakcine prvu i drugu dozu dijele tri nedjelje), zatim treba da prođe određen period kako bi se stekao imunitet prema virusu”, objašnjava prof. dr Nada Kuljić-Kapulica i dodaje da je razmak od vakcinacije do sticanja imuniteta mjesec dana. Imajući u vidu izvještaj američke Agencije za hranu i lijekove (FDA) taj period u slučaju Fajzerove vakcine je 10 dana, ali to tek treba potvrditi, prenosi “Žena“.
Kada su u pitanju efekti, odnosno rezultati vakcinacije, profesorka kaže sljedeće:
“Pandemija će stati kada se stekne kolektivni imunitet 60 do 70 posto stanovništva. To se djelimično može postići vakcinama, a djelimično preboljevanjem odnosno kontaktom sa virusom. Pitanje je koliko ljudi će se vakcinisati i koliko njih će oboljeti”.
Kako komentariše rekordni rok pronalaska vakcina protiv kovida?
“To je dobro. Vakcine se sada prave novim tehnologijama kojima se skraćuje taj rok…. Englezi su nešto požurili. Evropska agencija za lijekove još nije aminovala korišćenje vakcine, a očekuje se da to uradi krajem godine. Očekuje se da relevantne institucije kažu – sada bi vakcina mogla da se primjeni”, ističe doktorka.
Maske i nakon vakcine?
Mogu se čuti preporuke stručnjaka da će i nakon vakcinisanja ostati na snazi mjera obaveznog nošenja maski.
“Ako dobijete vakcinu, vi niste odmah imuni na virus. Treba da prođe određeno vrijeme dok se ne postigne imunitet, tako da ima logike u tim savjetima”, kaže prof. dr Kuljić- Kapulica.
Sve aktuelnija je i tema revakcinacije o kojoj doktorica nema dilemu:
“Struka će reći da li će biti neophodna revakcinacija koja je neophodna za veliki broj vakcina. Mjerodavne institucije će odlučiti da li će i kada početi”.