Solarna energija sakupljena iz dubina svemira jednog bi dana mogla snabdijevati Zemljane. Tako bar kažu stručnjaci iz ESA-e koji započinju rad na razvoju tehnologija potrebnih za konstrukciju prve svemirske solarne elektrane u sklopu inicijative SOLARIS. Jedna od tih tehnologija, bežični prijenos energije, nedavno je bio demonstiriran uživo pred publikom u Njemačkoj.
Demonstracija je održana u Airbusovoj X-Works tvornici za inovacije u Münchenu. Tamo je energija uz pomoć mikrovalova prenesena među točkama koje predstavljaju ‘svemir’ i ‘Zemlju’ na udaljenosti od 36 metara.
poster
Zaprimljena energija iskorištena je za osvjetljavanje minijature grada, proizvodnju vodika i prvo bežično hlađenje konzerve pive zato jer, naravno, Njemačka.
Radna verzija svemirske solarne elektrane bit će monumentalan projekt. Za početak ćemo u orbiti morati konstuirati velik satelit koji će energiju sunca sakupljati 24 sata dnevno te je slati mikrovalovima male gustoće prema prijemnicima na tlu. Prijemnici i sateliti će, ponavljamo, trebati biti široki bar nekoliko kilometara kako bi stvorili i poslali/primili energiju koju proizvodi prosječna nuklearna elektrana.
Realizacija ove optimistične vizije tražit će tehnološke napretke u polju proizvodnje i izgradnje u svemiru, robotima asistirane konstrukcije, kao i visoko učinkovitih fotonaponskih ploča, elektronike za visoku energiju i proizvodnju zračenja visoke radio frekvencije. Istraživanje, nadalje, mora potvrditi benigni utjecaj mikrovalova na ljude i životinje, kao i kompatibilnost sa već postojećim satelitima.
ESA-in SOLARIS premijerno će europskim ministrima na ministarskoj razini biti predstavljen 22. i 23. studenog, ne bi li zemljama članicama EU-e pružio detaljniji opis budućeg uvođenja svemirske solarne energije kao čiste i univerzalno dostupne dopune već postojećim obnovljivim izvorima energije. Uz pomoć ove tehnologije bi, zaključuje ESA, do sredine stoljeća Europu mogli dovesti do nulte stope emisije, prenosi t-portal.