Međutim, dok su tragali za smeđom životinjom u južnoj tajlandskoj provinciji Phang-Ngafanden, naišli su na potpuno novu vrstu tarantule: svjetlucavoplavu Chilobrachys natanicharum.
“Pronašli smo novu vrstu tarantule koja ima fascinantnu plavo-ljubičastu nijansu koja podsjeća na električne plave iskre”, rekla je za CNN Narin Chomphuphuang, istraživačica na Odsjeku za entomologiju i biljnu patologiju Univerziteta Khon Kaen. Svoje otkriće objavili su u naučnom časopisu ZooKeys, piše BosnaInfo.
“Plava je jedna od najrjeđih boja pronađenih u prirodi, što plavu boju životinja čini posebno fascinantnom”, rekla je Chomphuphuang.
“Tajna iza jarkoplave boje ovog pauka ne leži u prisustvu plavih pigmenata, već u jedinstvenoj strukturi njegove dlake, koja ima ugrađene nanostrukture. Oni manipulišu svjetlošću tako da svjetluca plavo.”
Rijetkost plave boje u prirodi je posljedica poteškoća u apsorpciji i reflektiranju svjetlosti određenih valnih dužina.
“Da bi izgledao plavo, objekat mora apsorbirati vrlo male količine energije dok reflektuje plavu svjetlost visoke energije”, što predstavlja izazov.
Novootkrivena tarantula živi u šupljinama drveća, što otežava hvatanje. Istraživači su morali da se penju na drveće kako bi ih namamili, rekla je Chomphuphuang.
“Tokom naše ekspedicije išli smo uveče i noću za vrijeme oseke i uspjeli smo uloviti samo dva primjerka”, dodao je.
Sa opadanjem šuma mangrova, uglavnom zbog krčenja šuma, električnoplava tarantula je sada i jedna od najrjeđih tarantula na svijetu, prema Chomphuphuang.