Radar mreže za duboki svemir Goldston snimio je ovaj asteroid i Laboratorija za mlazni pogon (JPL) agencije NASA objavila je te snimke.
Kako navode, ni asteriod 2024 MK, ni 2011 UL21, koji je proletio na nešto većem rastojanju nekoliko dana ranije, nisu predstavljali stvarnu opasnost za Zemlju, ali se prate zbog mogućnosti skretanja, ali i prikupljanja podataka o veličini, rotaciji, orbiti, površini…
Pics or it didn’t happen!
JPL scientists tracked two asteroids that safely flew past Earth recently and used the Deep Space Network to capture images, including this view of Asteroid 2024 MK.
See the second asteroid and its surprise moonlet: https://t.co/fFbU6KDuqJ pic.twitter.com/e8bIR2QiEa
— NASA JPL (@NASAJPL) July 3, 2024
Ovi podaci pomažu u daljem razvoju planetarne odbrane, prenosi “Telegraf”.
“Misli se da su dvije trećine ovih asteroida binarni sistemi, a njihovo otkriće je veoma važno jer imamo mjere o njihovoj relativnoj poziciji kako bismo procijenili orbitu, masu, gustinu… To nam pruža ključne podatke o tome kako su formirani”, rekao je Lans Bener, glavni naučnik u JPL.
Asteroid 2024 MK, relativno velika svemirska stijena grupe Apolo, praćen je teleskopskim mrežama dok je prošao na oko 295.000 kilometara pored Zemlje.
Prema Evropskoj svemirskoj agenciji, asteroid 2024 MK je prvi put otkriven 16. juna, a procjenjuje se da je veličine između 120 i 260 metara, pišu Vijesti.ba.