Film i TV

Od njenog odlaska prošlo je tačno 60 godina: Smrt Marilyn Monroe i dalje je obavijena velom tajne

U zlatno doba Hollywooda bila je jedna od najpoznatijih i najtraženijih glumica, a popularnost Marilyn Monroe ne jenjava ni danas, 60 godina nakon njezine smrti. Knjige, dokumentarci, biografski filmovi i dalje nemilice izlaze, a svima je cilj isti – otkriti pravu istinu o njezinoj smrti.

Marilyn Monroe - Wikimediaorg

Njezine uloge u filmovima ‘Muškarci više vole plavuše’, ‘Neki to vole vruće’ ili ‘Niagara’ i dalje se prepričavaju, baš kao i trenutak u kojem joj se u ‘Sedam godina vjernosti’ podigla bijela haljina. Njezina osobna rođendanska čestitka u kojoj je tadašnjem američkom predsjedniku Johnu F. Kennedyju otpjevala ‘Happy Birthday’ uzdrmala je mnoge odnose, a sve je i dalje toliko stvarno kao da nije prošlo tačno 60 godina otkako je Marilyn Monroe pronađena mrtva u svom domu u Los Angelesu.

Imala je tek 36 godina kada je utvrđena njezina smrt, tog 4. augusta 1962. godine, a mrtvozornik je ustvrdio da se predozirala tabletama za spavanje. Je li riječ o slučajnom predoziranju, samoubistvu ili, kako su mnogi špekulirali, o ubistvu, do danas nije poznato, a vjerojatno javnost nikada neće ni doznati pravu istinu. Norma Jeane Mortenson tu je informaciju ponijela sa sobom u grob.

Ono što je poznato je da je pronađena u svom domu, koji je kupila šest mjeseci prije smrti, s telefonom u ruci i bočicom tableta za spavanje na rubu kreveta. Na posljednji počinak otpratili su je 8. augusta 1962. na groblju Westwood Village Memorial Park.

Zanimljivo je da je slučaj njezine smrti, koji cijelo vrijeme prate razne teorije zavjere, ponovno otvoren 20 godina kasnije, odnosno 1982. godine. Daljnja istraga i okružni tužitelj potvrdili su da su izvorni nalazi ostali nepromijenjeni, kao i da se i dalje njezina smrt vodi kao predoziranje.

Zadnje riječi

Zadnja osoba s kojom je Monroe razgovarala bio je Peter Lawford, glumac i suprug Pat Lawford, poznatije i kao sestre Roberta i Johna F. Kennedyja. Supružnici Lawford bili su bliski prijatelji slavne glumice, a u svom zadnjem telefonskom razgovoru Marilyn je rekla Peteru: ‘Reci Pat zbogom. Reci predsjedniku zbogom. I reci sebi zbogom, jer si dobar momak.’

Iako mu u tom trenutku ništa nije bilo jasno, riječi su dobile smisao tek kasnije, nakon što je snimljen dokumentarni film o njezinoj smrti pod nazivom ‘The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes’.

Šta se dogodilo s Marilyn Monroe?

Iako je kao uzrok smrti Marilyn Monroe dva puta ustvrđeno da je riječ o predoziranju, detalji njezina privatnog života i ono što se uistinu događalo prije negoli je pronađena mrtva u svojoj spavaćoj sobi i dalje izlaze u javnost. Najnoviji dokumentarac ‘The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes’, koji je svjetlo dana ugledao u aprilu 2022., bavi se njezinim životom daleko iza svjetla pozornice i ugašenih kamera.

U stvaranju dokumentarca pomogli su i mnogi intervjui koje su autori vodili s ljudima koji su je najbolje poznavali. U ulozi pripovjedača našao se Anthony Summers, biograf i autor knjige ‘Goddess: The Secret Lives of Marilyn Monroe’, koji je obavio više od 650 intervjua s ljudima koji su bili dijelom njezinog života. Te vrpce niko osim autora nije imao prilike čuti sve dok dokumentarac nije predstavljen, piše Tportal.

Summers je razgovarao s njezinim agentima, redateljima i prijateljima. Razgovarao je i s obitelji njezinog psihijatra, dr. Ralpha Greensona, koji ju je liječio. Njegovo dvoje djece, Danny i Joan, kao i supruga Hildi, s vremenom su se zbližili s Monroe, a u dokumentarcu je otkriveno i kako je ona otkrila Joan i Hildi da se viđa s novim muškarcem kojeg je nazivala ‘general’.

Mnogi su sugovornici pričali i o njezinom odnosu s predsjednikom Johnom F. Kennedyjem, ali i njegovim bratom Robertom Kennedyjem, s kojima je provodila vrijeme u kući Lawfordovih u Malibuu. No intimni detalji koji bi otkrili što se uistinu događalo s Monroe i dvojicom braće nikada neće biti otkriveni.

Tako se vjerojatno neće otkriti ni tačan vremenski okvir njezine smrti. Naime u prvim izvješćima govorilo se da je kućepaziteljica Eunice Murray primijetila da joj svjetlo u spavaćoj sobi gori, iako je bilo 3 sata ujutro. Zabrinuta, otišla je u njezinu sobu, no naišla je na zaključana vrata. U panici je nazvala dr. Greensona i on je odmah došao, razbio vrata i ušao u sobu. Bila je mrtva. Nakon toga, oko 4.25, nazvao je policiju.

Natalie Jacobs, supruga njezinog press agenta Arthura Jacobsa, rekla je da su oni te noći bili na koncertu Hollywood Bowl, kao i da su vijest o smrti dobili oko 21.30, nakon čega su napustili koncert i pohitali prema kući Monroe.

Upravo zbog nepoklapanja tih stvari Summers je uložio sve napore kako bi doznao što se tačno događalo između 23 sata navečer i 3 sata ujutro, a razgovarao je s djelatnikom hitne pomoći Waltom Schaeferom koji je rekao da su je odvezli u Santa Monicu. Isto tako, Schaefer je rekao da je bila još uvijek živa kada su oni stigli u kuću, iako u službenim papirima stoji da je već bila mrtva.

Nakon što je preminula u kolima hitne pomoći Schaefer kaže da su je vratili u kuću, a zbog svih tih informacija i tačno vrijeme njezine smrti ostaje misterija. Bez obzira na sve teorije zavjere, Summers je uvjeren da je Monroe preminula zbog slučajnog predoziranja ili samoubistva, baš kako i službeni nalazi tvrde, no isto tako vjeruje da postoje dokazi koji ukazuju na to da je uzrok smrti zataškan zbog njezine povezanosti s braćom Kennedy. prneosi “Radiosarajevo“.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh