Nadimak Crna princeza dobila je i od fanova, ali i muzičkih kritičara. Bila je dio beogradskog boemsko-umjetničkog kruga, kojem su pripadali i ostali članovi ove grupe. Bila je i pokretačka energija benda – umjetnička duša, prenosi “Avaz“.
Neuspjeli pokušaj
Težak život je imala, a od princeze došla je do beskućnice.
Naime, sve njene uspjehe godinama je pritiskala borba s teškim narkoticima, koja je postala još intenzivnija kada joj je 1996. umro otac. Pokušavajući da ih se oslobodi, prodala je porodični stan i u predgrađu Beograda kupila dva manja. Ostatak novca iskoristila je za putovanje u Indiju.
Želja da u dalekoj zemlji u potpunosti promijeni način života bila je još jedan neuspjeli pokušaj pa je po povratku kući povukla nove teške poteze. Prodala je oba stana i ubrzo potrošila sav novac te postala beskućnica.
Stalno traženje
– U mom normalnom, stabilnom životu najnestabilniji dio sam upravo ja. I to ne zbog kakve psihičke ili ne znam kakve nestabilnosti, već zbog stalnog traženja u svim mogućim oblastima umjetnosti i života – kazala je svojevremeno Stefanović.
Potpuno nemoćna i osamljena, posljednje godine života provela je u napuštenoj garaži u predgrađu Borča, a zatim u skloništu za beskućnike na Voždovcu. Bila je osuđena na milost prolaznika, humanitarnu pomoć i mrvice hrane koje su joj s vremena na vrijeme donosili njeni fanovi.
Iza nje nije ostalo ništa materijalno, ali je ostalo muzičko naslijeđe koje nikad neće biti zaboravljeno.
Zaražena HIV-om
Šest godina poslije njene smrti, u knjizi Aleksandra Ilića “Vrati unatrag” javnosti je prvi put potvrđen i podatak da je, zbog intravenoznog korištenja narkotika, Magi bila zaražena HIV-om.
O Crnoj princezi jugoslavenskog novog vala govori se u superlativu i danas. Napaćena duša jedne žene koja je samo voljela život…
Otišla je tiho, sama, u uvjetima koji su bili daleko ispod ljudskog dostojanstva. Nekada najblistavija zvijezda jednog undergrounda, zarobljena u mreži narkomanije, završila je na dnu.
Iza sebe je, ipak, ostavila mnogo. Na njenim taktovima omladina i danas odrasta, a albumi “Katarine II” i “Ekatarine Velike” danas su možda i više cijenjeni nego u vrijeme kad su se pojavili.