Prilikom predstavljanja idejnog rješenja, prije nekoliko mjeseci najavljen je početak radova u junu. Međutim, mehanizacije na predviđenom mjestu još nema, a iz Gradske uprave poručuju da su procedure, odnosno određeni konkursi, i dalje u toku, piše BHRT.
Projekat olimpijskog bazena koji je prošle godine najavljen u predizborno vrijeme i sa rokovima koji su nekoliko puta prolongirani, još nije počeo dobivati obrise na terenu. Iz Gradske uprave su poručili kako se još uvijek rješava papirologija.
Evaluacija pristiglih ponuda
– Do 31.07. komisija zaprima tu dokumentaciju koja je došla. Ima jedna komisija koja radi evaluaciju pristiglih ponuda. Nakon toga nam slijede rokovi žalbe, ako ih bude. Mi smo još uvijek u onoj dinamici koju smo najavljivali tamo nekad u šestom mjesecu i to sve ide svojim tijekom – rekao je gradonačelnik Mostara Mario Kordić.
Kordić naglašava da je puno posla urađeno u samoj pripremi lokacije i da je osiguran veći dio sredstava u iznosu od 9 miliona KM.
“Sve ono što je Grad Mostar do sada uradio po pitanju bazena, obezbijedio sredstva, promijenio regulacioni plan, ove pripreme, izmještanje objekta Sunce, trafo stanice i ostalo – rekao je Salem Marić, predsjednik Gradskog vijeća Mostar.
Iz kluba vodenih sportova Orka, koji je Lanin matični klub, smatraju da je sve moralo i moglo ići puno brže. Dok se čeka na olimpijski bazen, Lana trenira u drugim bh. gradovima.
– I onda se tako olako preko svega toga pređe, mjesec po mjesec, dva mjeseca po dva mjeseca i onda dođemo u situaciju, evo, u osmom mjesecu je bilo rečeno da će se početi graditi u septembru prošle godine. Mi ćemo doći u situaciju da će godinu dana proći od onog dočeka i prvih obećanja, a da još jedan ekser nije zakucan – kaže trener i predsjednik Kluba vodenih sportova „Orka“ Damir Đedović.
Odustalo se od ideje iz 2021. godine
Nije poznato ni zašto se naprasno odustalo od ideje iz 2021. godine kada je Grad bio u pregovorima s predstavnicima kompanije „Myrtha pools“, vodećom svjetskom kompanijom za izgradnju sportskih bazena. Ideja je bila da se u Mostaru napravi bazen olimpijskih standarda, modernog stila gradnje bez betona, za cijenu od 3 miliona eura. Pregovorima je tada prisustvovao i sekretar Plivačkog saveza Bosne i Hercegovine.
– Samo je, dakle, razlika u tom dijelu tehnologije i proizvodnje koja nije betonska nego od inoks ploča koje se uklapaju i kojim se pravi sam taj bazen i korito bazena. Zbog čega su Mostar i gradska uprava Mostara ili kantona odustali od takvog projekta, nama u Plivačkom savezu BiH niti je jasno niti želimo da ulazimo u manipulaciju – kazao je sekretar Plivačkog saveza BiH Azur Kuduzović.
Kuduzović ističe kako ova mogućnost još postoji i da Plivački savez priželjkuje bazen po takmičarskim propisima. Bazen poput prethodno predloženog priznat je od FINA-e i na njemu bi se mogla bez problema organizovati velika svjetska i evropska takmičenja u plivanju..