Preživjeli migranti su izjavili da se nije utopilo više od 11 osoba, koliko je tijela izvučeno iz rijeke. Među njima je i beba koja se pretpostavlja da nije starija od devet mjeseci.
Policija trenutno traga za muškarcem koji je prevozio migrante. On je preživio prevrtanje čamca i potom pobjegao. Prema informacijama, krijumčar je najprije prevezao jednu turu od 15 migranata, a zatim još jednu, nakon čega se čamac prevrnuo.
Ova nesreća je jedna od najvećih evidentiranih na migrantskoj ruti preko Bosne i Hercegovine od početka migrantske krize. Policijske agencije u BiH su od 2018. godine registrirale više od 140.000 ilegalnih migranata koji su prošli kroz BiH na putu ka zapadnoj Europi, a među njima su dominirali državljani Afganistana, Pakistana, Iraka, Sirije i Bangladeša.
Prema podacima Međunarodne organizacije za migracije (IOM), ilegalni migranti se u BiH obično zadržavaju do mjesec dana, jer im je primarni cilj preći granicu s Hrvatskom i nastaviti put ka zapadu. IOM-ova anketa među ilegalnim migrantima pokazuje da je više od 70% njih najmanje jednom neuspješno pokušalo prijeći granicu, pri čemu ih je zaustavila policija.
Prema posljednjem izvještaju IOM-a, migranti se u prosjeku u BiH zadržavaju 32 dana, a 69% njih je koristilo autobus za putovanje po zemlji, dok je 25% koristilo taksi. Većina ispitanika koristi društvene mreže i instant-poruke za organiziranje svojih putovanja ka zapadnoj Europi, pri čemu su najčešće korištene platforme WhatsApp, Facebook i Viber.
Istraživanje je pokazalo da većina ispitanika iz Sirije (76%) i Afganistana (64%) označava Njemačku kao svoju željenu destinaciju, dok su državljani Maroka (36%) preferirali Francusku, a pojedinci iz Nepala (59%) i Pakistana (57%) Italiju.
Trgovci ljudima i krijumčari sve više koriste slabosti migranata, organizirajući njihove rute i kretanje. U Bugarskoj je uhapšeno osam osoba zbog sumnje da su bile dio kriminalne organizacije koja je krijumčarila migrante u Europu, naplaćujući velike iznose za prevoz. Migranti su plaćali između 6000 eura za prevoz iz Turske u BiH i oko 4000 eura za prevoz u Srbiju. Većina anketiranih je izjavila da su u BiH prešli iz Srbije (79%), dok je 16% došlo iz Crne Gore. Istraživanje je također pokazalo da su migranti iz Sirije prosječno plaćali 4438 eura za cijelo putovanje.