Tako se ista pavlaka mliječne masti od 20 odsto, gramaže 180 grama u trgovinama u Banjaluci prodaje za 1.29 ili čak 1.39 KM, dok se u Sloveniji može kupiti za 0.55 centi ili 1,06 KM kada je redovna cijena.Kada se nađe na sniženju, pavlaka proizvedena u Kozarskoj Dubici košta 0.45 centi ili oko 0.87 KM, a što se može vidjeti i na fotografiji.
Saša Trivić, potpredsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da ako proizvođači ne uspiju prodati dovoljno robe na domaćem tržištu, onda naprave izvozne cijene koje su niže od domaćih. Razlog je i zatvoreno tržište.,piše Presmedia
“Određeni proizvođači imaju još malo pa monopol na tržištu i oni mogu ići sa različitim cijena za domaće tržište i za izvoz”, kaže Trivić za “Nezavisne novine”.
Dodao je da se na društvenim mrežama sve više može vidjeti objava koje upoređuju razlike u cijenama kod nas i u inostranstvu.
“BiH zbog svog problema u smislu distribucije roba i velikog broja uvoznika koji rade tu distribuciju naprave velike troškove i samog distributera koji ima svoju zaradu, ali i troškove transporta za razliku od drugih zemalja gdje su trgovci bolje organizovani i imaju svoje transporte, imaju svoj uvoz. Zbog toga mi, vjerovatno, u BiH za dobar dio uvoznih proizvoda tipa deterdženata ili kozmetike imamo nepotrebno i nerealno visoke cijene”, objašnjava Trivić.