Dok se problem s nedostatkom citostatika iz godine u godinu ponavlja, dotle nestašica brojnih drugih lijekova u BiH poprima zabrinjavajuće razmjere.
Tako su oboljeli od reumatoidnog artritisa i drugih reumatskih bolesti u BiH već neko vrijeme suočeni s nestašicom lijeka „Metotreksat“. Pacijenti uzalud obilaze apoteke, a ovaj lijek koriste i onkološki i gastroenterološki pacijenti.
Pola godine
Potvrđuje nam to Alma Serdarević-Stefanišin, predsjednica Udruženja „Snaga BiH“, ističući da je problem s tim lijekom prisutan gotovo pola godine, ali i da je jednako tako evidentna nestašica brojnih lijekova za sve pacijente.
– Po pitanju reumatoloških pacijenata, za taj lijek nema zamjene. To nam je, dakle, bazni, konvencionalni lijek i, naravno, pacijenti su u panici. „Metotreksat“ je lijek u tabletama, a „Ebetreksat“ u injekcijama, međutim, nema ni jednog ni drugog – priča nam Serdarević-Stefanišin.
Naglašava da u brojnim gradovima BiH lijek i kada stigne ne dođe do njihovih apoteka, pa se pacijenti snalaze uz pomoć solidarnosti.
– Kada dođe u Sarajevo, kupimo ga, pa šaljemo drugima, ali ovo je već drugi put u godini da ga nema baš nigdje. I pacijenti su s pravom u panici, jer je očigledno da nadležne strukture pokazuju nebrigu i nezainteresiranost – kaže ona.
Lijekovi u onkološkoj terapiji su posebna priča. Umjesto citostatika kojih stalno manjka, oboljelima od malignih bolesti se poručuje „Nismo nadležni“ i „Molimo za razumijevanje“.
Javne nabavke
Maja Memić, predsjednica Udruženja „Novi pogled“, koje pruža podršku oboljelima od karcinoma dojke, kaže da se priča o nedostatku citostatika ponavlja godinama, i to ponajviše zbog famoznog Zakona o javnim nabavkama.
– Tu se, dakle, ništa ne mijenja, a, s druge strane, država, jednostavno, finansijski ne prati porast broja pacijenata od malignih oboljenja – kaže Memić.
U KCUS-u nema pet citostatika
Iz Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu obavijestili su početkom protekle sedmice javnost da u ovoj zdravstvenoj ustanovi nedostaje pet citostatika. Slična je situacija na onkološkim odjelima i u drugim kliničkim centrima,piše Avaz
Odgovor o tome koliko i kojih vrsta lijekova trenutno nedostaje na tržištu u BiH nismo dobili na naš upit poslan Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH.