Naime, hakeri šalju lažne SMS-poruke u kojima tvrde da žrtva nije platila svoju pretplatu, te da će njihov račun uskoro biti suspendovan.
Poruke također uključuju link koji vodi korisnike na lažnu stranicu, dizajniranu tako da izgleda kao Netflixova platforma, potičući ih da unesu svoje podatke za prijavu i podatke o kreditnoj kartici. Stručnjaci upozoravaju članove Netflixa da budu oprezni pri primanju poruka koje navodno dolaze od streaming giganta.
Jezik korišten u ovim porukama često otkriva prevaru – prepun je gramatičkih grešaka i linkova koje koriste izraze koji nisu povezani s Netflixom. Kompanija za kibernetičku sigurnost, Bitdefender, koja je otkrila ovu prevaru, identificirala je lažne poruke, uključujući one s pogrešno napisanim riječima i neobičnim linkovima, piše Daily Mail.
Bitdefender savjetuje korisnicima da nikada ne otvaraju poruke od nepoznatih pošiljalaca, te ako ih otvore, da ne otvaraju linkove koje dolaze uz tekst.
– Mi nikada nećemo tražiti da unesete svoje lične podatke putem SMS-a ili e-pošte. Mi nikada nećemo tražiti uplatu putem treće strane ili web-stranice. Ako tekstualna poruka ili e-mail sadrže poveznicu na URL koji ne prepoznajete, nemojte je otvarati niti kliknuti – poručili su iz Netflixa u izjavi o sumnjivim SMS porukama.
Bitdefender je otkrio da se ova prevara širi u 23 zemlje, među kojima su Njemačka, Španija, Francuska, Grčka i Australija.
– Veliki sigurnosni problem je što Netflix nema 2FA (dvofaktorsku autentifikaciju) i oslanja se samo na korisnička imena i šifre – podijelili su iz Bitdefendera, te upozorili da ukradeni podaci često završavaju na dark webu, gdje se prodaju kao pojedinačni podaci ili u paketima.