Jer ako na to pristaneš, rezultati će biti loš život, loša politika, loša estetika, a prostor u kom si za tebe će postati neizdrživ“, rekao je za novogodišnji dvobroj „Vremena” vladika Grigorije.
Prvog novembra u Srbiji se dogodila strašna tragedija, neki bi rekli i zločin, kada se nadstrešnica Železniče stanice u Novom Sadu obrušila i ubila 15 ljudi. A onda su mladi ljudi, koje su mnogi skoro pa otpisivali, pokazali koliko su žedni pravde. Odlučili su da uzmu stvari u svoje ruke, da pokažu kako se bori za zdravo društvo i kako se vlast poziva na odgovornost.
Vladika Grigorije je bio jedini iz Srpske pravoslavne crkve koji ih je podržao.
Razgovor za novogodišnji dvobroj „Vremena“ je upravo razgovor o pobuni i svim njenim licima.
„Sada su se pojavili neki drugi mladi ljudi, sasvim drugačiji, koji su isto nečim nadahnuti. Možda su nadahnuti i nečijom vjeronaukom, možda nečijom antivjeronaukom, možda nečijom filozofijom… Možda su oni jedan novi svijet koji se mnogo bolje prilagođava dramatičnom tehnološkom razvoju. Ali možda oni u stvari osjećaju šta znači sloboda u pravom smislu, čak mnogo dubljem nego što smo to osjećali mi koji smo tu riječ mnogo puta izgovarali“, kaže vladika Grigorije.
I pita se da li oni možda osjećaju opasnost koju donosi sa sobom očigledna kriza demokratije u cijelom svijetu.
Nastavlja tu misao: „Priznajem, mislio sam da ne postoje više takvi mladi ljudi kao što smo mi bili. Međutim, oni postoje i realno su mnogo bolji od nas i mnogo manje podložni manipulacijama, kako takozvane duboke države, tako i političara i medija“
Nama se, nažalost, kaže vladika, historija surovo ponavlja. Čini mu se da nismo u stanju da je pratimo, da se suprotstavimo već prevaziđenom u historijskom iskustvu. Jer, primjera radi, ako već postoji iskustvo autokratije, kako ne možemo da shvatimo da to nikome nije dobra donijelo? Kako oni koji autokratski vladaju ne razumiju da naročito njima to neće dobra donijeti?
„Ako ti je neko rekao da si buntovnik, odgovori da jesi, ali dodaj i zbog čega, zašto ne pristaješ na situaciju u kojoj te svode na nulu, u kojoj si niko i ništa. Jer ako na to pristaneš, rezultati će biti loš život, loša politika, loša estetika, a prostor u kom si za tebe će postati neizdrživ“, priča vladika Grigorije,prenose Vijesti
A „ravnodušnost i apatija nisu nikakvo opravdanje. A nisu ni vrline“.