Vijesti

Amazon nekada tekao u suprotnom smjeru

Geološka istraživanja otkrila su da je prije miliona godina tok ove rijeke bio obrnut – od istoka prema zapadu

Rijeka Amazon, najveći riječni sistem na svijetu, nije oduvijek tekala prema Atlantskom oceanu.

Geološka istraživanja otkrila su da je prije miliona godina tok ove rijeke bio obrnut – od istoka prema zapadu, prema Tihom okeanu.

Ovo zapanjujuće otkriće iznio je geolog Rasel Mejps (Russell Mapes) Mapes sa Sveučilišta Sjeverne Karoline još 2006. godine. Analizirajući sedimentne naslage, primijetio je prisutnost cirkona – minerala koji potječe isključivo iz istočnog dijela Južne Amerike – na lokacijama u središtu kontinenta.

– Starost mineralnih zrna ukazivala je na specifične izvore u istočnoj i centralnoj Južnoj Americi – istaknuo je Mejps.

Stručnjaci smatraju da se ovaj nevjerojatni preokret dogodio zbog tektonskih promjena. Tokom razdoblja krede, prije 65 do 145 milijuna godina, u sjeveroistočnoj Južnoj Americi postojalo je gorje koje je usmjeravalo rijeku prema zapadu. Ali, erozija tog gorja i kasnije uzdizanje Anda dramatično su promijenili nagib terena.

– Amazona ima vrlo blagi pad, što znači da i najmanje promjene u reljefu mogu uzrokovati značajne promjene u toku rijeke – objašnjava Dru Koleman (Drew Coleman), Mejpesov mentor.

Prema Mejpsu, ovaj se preokret vjerojatno dogodio u proteklih pet do deset miliona godina – nevjerojatno brzo u geološkom smislu.

– Ovo pokazuje koliko je površina Zemlje prolazna – primijetio je.

Iako se tačni mehanizmi preokreta Amazona i dalje proučavaju, nova otkrića nude uvjerljive dokaze da je moćna južnoamerička rijeka prošla kroz dramatične transformacije tijekom svoje geološke historije.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh