Mostar je ponovo, nakon presude Evropskog suda za ljudska prava, koja je donesena nakon što je Irma Baralija zbog neodržavanja izbora u Mostaru dobila tužbu protiv BiH, u žiži međunarodne zajednice u našoj zemlji.
Zaobići Parlament
Iako se danima špekulira o novoj, diplomatskoj inicijativi predvođenoj američkom administracijom, koja bi trebala osigurati održavanje izbora u Mostaru naredne godine, jučer nam je iz više izvora potvrđeno da će svojevrsna diplomatska ofanziva započeti sljedeće sedmice.
Kako smo saznali iz diplomatskih izvora, već je spremam prijedlog rješenja za održavanje izbora u Mostaru, što će strankama biti ponuđeno u narednim danima.
Radi se, iznijeli su nam naši izvori, o prijedlogu koji je naslonjen na već postignute kompromise, odnosno dva modela, koja su u proteklim pregovorima u velikoj mjeri podržale sve stranke.
Pitanje ANP-a
Ipak, prema riječima jednog od naših sagovornika, postavlja se pitanje kako zaobići Parlament BiH, za koji znamo da ne zasjeda i koji je blokiran pitanjem ANP-a. Također, postavlja se pitanje hoće li u HDZ-u BiH nastavljati s uvjetovanjem pitanja Mostara ostalim aspiracijama prema izmjenama Izbornog zakona BiH. Iako je plan diplomata bio da se s prijedlogom rješenja za Mostar krene ranije, ovaj pregovarački proces prolongiran je za naredne dane radi ishoda sastanka delegacija SDA i HDZ-a BiH na najvišem nivou, koji će biti održan sutra upravo u Mostaru.
Predstavnici devet političkih stranaka bili su usaglasili dva modela izbora gradskih vijećnika.
Dva modela
Prema prvom, s šest gradskih područja biralo bi se 26 vijećnika, a njih devet s kompenzacijske liste, a drugi se odnosio na to da se 22 vijećnika biraju s gradskih područja, a 13 s gradske liste. Konačan stav o tome nije postignut,piše Avaz