On u otvorenom pismu kaže da karantin i druga ograničenja koja su uvele sve europske zemlje može funkcionisati samo u kratkom periodu, a na duge staze švedski model je bolji.
Švedska vlada nije uvodila restriktivne mjere, već je samo dala uputstva građanima kako da se ponašaju, što je za posljedicu imalo više zaraženih i više žrtava od koronavirusa nego u zemljama koje su uvele karantin, prenosi “Radiosarajevo“.
U pismu se objašnjava da “švedski model” nije isto ono što su primijenili u Sjedinjenim Američkim Državama i Brazilu, to jest “živi i dozvoli da se umre”, niti je to metod “da svako brine o sebi”, “već svi za sve”.
“Švedski model” odbrane od korona virusa ima historijske korijene i bazira se na ideji da svako treba da učestvuje u odbrani (ne samo od zaraze, već i u drugim situacijama) i da svako treba da da svoj doprinos.
“Dugoročno pokazat će se da je “švedski model” bolji, jer je striktne mjere ograničenja, crvene zone i karantin moguće primijeniti samo kratkotrajno”, tvrdi Tegnell.