Pogoršanje situacije dovelo je tu zemlju s 9.8 milijuna stanovnika na prvo mjesto po stopi smrtnosti, s 15.7 umrlih na 100.000 stanovnika. Iza nje nalaze se BiH, Češka, Slovačka i Bugarska.
Zaraze su buknule nakon pojave britanske varijante u veljači. Tijekom posljednja 24 sata u Mađarskoj je bilo nešto manje od 10.000 novooboljelih. Bolnice su preplavljene priljevom pacijenata, blizu 12.000 trenutačno, a nedostaje osoblja, upozorava Udruga mađarskih liječnika (MOK).
“Operacijske dvorane su zatvorene, a njihovi respiratori koriste se za pacijente oboljele od koronavirusa”, naveo je jedan dužnosnik udruge pa usporedio situaciju s onom u talijanskom Bergamu prošlog proljeća.
Pomažu studenti, dobrovoljci…
U pomoć su pozvani studenti medicine, a neke institucije tražile su i pomoć dragovoljaca. Vlasti pokušavaju smiriti javnost. Gergely Gulyas, šef ureda premijera Viktora Orbana, izjavio je da je stanje teško, ali da sustav ima kapaciteta suočiti se s tim velikim brojevima,piše Index
Vlada se oslanja na kampanju cijepljenja. Mađarska, jedina članica Europske unije koja primjenjuje kinesko cjepivo Sinopharm i rusko Sputnjik V, uz one koje joj isporučuje Bruxelles (Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca), nakon Malte je cijepila najviše u EU.
Do danas je više od 1.7 milijuna ljudi, odnosno 18 posto stanovništva primilo najmanje jednu dozu.
“Čim bude cijepljeno 2.5 milijuna ljudi, mjere ograničenja moći će biti ublažene, a škole će održavati nastavu, najranije 12. ili 19. travnja”, naglasio je Gulyas.