Vijesti

Starosna granica za prvo uzimanje droga pala ispod 15 godina

Droga je sve više prisutna i sve dostupnija mlađoj populaciji te je potrebno više napora uložiti u prevenciju, istakla je danas socijalna radnica Milena Latinčić, radnica Centar za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti Mostar, u čijoj organizaciji je obilježen Međunarodni dan borbe protiv zloupotrebe i nezakonite trgovine drogama.

nezavisne

Prevenciju moramo početi raditi već u osnovnoj, a ne od srednje škole, zato što su psihoaktivne tvari dostupne već u četvrtom, petom i šestom razredu. Kada sam u određenim osnovnim školama radila prevenciju i pitala učenike uzimaju li cigarete i alkohol, dosta njih je reklo da uzima, što je problem”, kazala je Latinčićeva.

Dodala je da, kada mlada osoba u adolescentskoj dobi konzumira alkohol, njena percepcija je sasvim drugačija.

“Čim je percepcija sasvim drugačija, osoba će uzeti i nešto drugo što joj se ponudi, jer gdje ima alkohola ima i drugih psihoaktivnih tvari poput THC-a, speeda i ekstazija. Mladi danas, nažalost, puno konzumiraju te droge jer je to popularno u društvu, a dosta ih i ne zna da je THC štetan i ilegalan. Kada im mi u Centru pojasnimo što sve donosi konzumiranje THC-a i kakve posljedice to ima na njihov psihofizički razvoj, a kasnije i uvod u ovisnost o heroinu, onda oni počnu razmišljati i teže se odlučuju za ponovno uzimanje psihoaktivnih tvari”, kazala je Latinčićeva. Navela je da je starosna granica za prvo uzimanje THC-a i sličnih droga, po istraživanju rađenom prije par godina u srednjim školama i sedmim i osmim razredima osnovnih škola, bila 15 godina, međutim u zadnje vrijeme se spustila i niže.

“Da bismo zaštitili mlade broj jedan je obitelj, jer obitelj u svemu tome igra vrlo važnu ulogu i bitno je da dijete prema roditeljima osjeća strahopoštovanje. Na drugom mjestu je škola, a također bih naglasila da je važno djecu učiti zdravim stilovima života, poput bavljenja sportom, plesom, planinarenjem ili bilo čime. Moramo animirati djecu da rade zdrave stilove života, a ne da sjede u kafićima preko nekih granica normale”, dodala je Latinčićeva.

Naglasila je da svi možemo uticati na prevenciju ovisnosti, a pogotovo bi na to pažnju trebali obratiti roditelji.

Doktor medicine u Centru Marin Čović kazao je kako znatna količina droga prolazi, ali i ostaje na području BiH. Govoreći o broju ovisnika na području Hercegovine, naveo je da tačan broj niko ne zna, a u evidenciji Centra je oko 1.000 ovisnika,pišu Nezavisne


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh