Ljekar otkriva koji su uzroci te pojave.
Od povišenog krvnog pritiska pati od 30 – 40 posto opće populacije, a na regulaciju pritiska utječu i naša emocionalna i psihička stanja.
Je li normalno da nas u određenim trenucima mući visoki krvni pritisak i zašto nam se to događa, odgovorio je dr. Dražen Šebetić, kardiolog, piše Ordinacija.hr.
Arterijski pritisak reguliran je različitim regulatornim mehanizmima, neurovegetativnim, hormonskim i slično, svaka situacija tzv. stresa bilo psihičke ili fizičke naravi u pravilu može dovesti do porasta arterijskog pritiska naročito sistoličkog pritisak. U fizičkom naporu normalno je da sistolički pritisak poraste, a dijastolički ostane isti ili malo padne. Slično je i kod psihičkog uzbuđenja, odličan primjer je pritisak bijele kute koji nastupa prilikom mjerenja u liječničkoj ordinaciji. To se može dogoditi i osobama koje imaju već postavljenu dijagnozu arterijske hipertenzije ali i potpuno zdravim osobama. Ako je iznenadni porast pritisaka izazvan psihičkim uzbuđenjem ili stresom nije ispravno liječiti ga lijekovima za visoki pritisak nego je ispravno smanjiti razinu stresa i uzbuđenja ako je moguće. Ako to nije moguće bez upotrebe lijekova tada u suradnji s liječnikom treba u takovim situacijama koristiti lijekove iz skupine anksiolitika – pojasnio je liječnik. prneosi “Hayat”.