Moskva ima bliske odnose sa obje zemlje, ali i Vladmir Putin lično sa liderima Kine i Indije. Narendra Modi, premijer Indije, Putina smatra “dragim prijateljem”, dok Si Đinping govori o “prijateljstvu bez granica”.
Tim riječima se, međutim, ne bi mogao opisati odnos Kine i Indije, azijskih supersila koje imaju dugu historiju sukoba duž granice u strateški važnom regionu Himalaja. Tenzije su šezdesetih godina prošlog vijeka ekskalirale u rat nakon kog je Kina preuzela kontorolu nad regionom Aksai Čin koji Indija smatra svojom teritorijom. Posljednji okršaj na Himalajima dogodio se 2020. godine kada je ubijeno 20 indijskih vojnika.
Iz ugla svojih zategnutih odnosa, komplikovanih odnosa sa SAD-om i bliskih odnosa sa Rusijom, obje sile su pokušavaju da balansiraju kada je riječ o Ukrajini.
Rusija i Indija
Od početka rata, Indija je pokušavala da igra na obje strane. Premijer te zemlje Narenrda Modi nikada nije eksplicitno osudio rusku invaziju, već je pozivao na “trenutni prekid nasilja” i na “zajedničke napore za pregovore svih strana”, a Ukrajini je obećao humanitarnu pomoć.
Na nedavnom glasanju u Savjetu bezbjednosti i u Generalnoj skupštini UN-a, Indija je bila uzdržana pri izglasavanju rezolucije kojom se osuđuje Putinova invazija na Ukrajinu.
Dvije zemlje imaju dugu historiju prijateljskih odnosa, koji sežu do sovjetske ere kada je SSSR pomogao Indiji da pobjedi u ratu sa Pakistanom 1971. godine.
Putin i Modi također imaju dobre lične odnose. Premijer Indije bio je jedan od dva svjetska lidera kojima je ruski predsjednik prošle godine otišao u posjetu. Tada je i potpisan čitav niz sporazuma među kojima je sporazum ruske naftne kompanije Rosnjeft sa Indian Oil o isporuci dva miliona tona nafte Indiji do kraja 2022. godine, sporazum o isporukama ruskog uglja za indijsku proizvodnju čelika i dogovor da Indija proizvede 600.000 “kalašnjikova”. piše nova