Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je krajem marta uredbu prema kojoj kupci ruski plin od početka aprila moraju plaćati preko posredničke banke u Rusiji, koja uplaćene devize, uglavnom eure i dolare, prodaje na dražbi i doznačuje prihod u rubljima dobavljaču plina.
Uredba zadaje nove obaveze kupcima plina iz EU koji bi de facto izgubili kontrolu nad novcem, smatra Europska komisija u bilješci, uz napomenu da je tehnička, preliminarna i bazirana na “neslužbenom prijevodu” uredbe ruskog predsjednika od 31. marta.
Kupci iz EU-a plaćali bi plin i dalje u ugovorenoj valuti, eurima ili dolarima, ali kupnja bi bila dovršena tek nakon što bi posrednica, Gazprombank, promijenila ugovorenu valutu u rublje u dogovoru s ruskom središnjom bankom i rublje položila na drugi račun, stoji u bilješci.
“To je kršenje sankcija”
“To znači… da plaćanje ne bi bilo dovršeno u valuti utvrđenoj ugovorom, u trenutku kada je novac položen na račun… već tek u nepoznatom i nedefiniranom trenutku, nakon konverzije deviza… u rublje i njihovog polaganja na posebni račun”, dodaje se.Postupak bi u cijelosti nadzirala Rusija, a europske kompanije izgubile bi u trenutku plaćanja kontrolu nad novcem, što znači nepredvidive dodatne troškove, utvrdila je Komisija u bilješci u koju je Reuters dobio uvid.
“Ruska država, preko svoje središnje banke, u potpunosti kontrolira strane valute… kojima može manipulirati isključivo u svoju korist”, primjerice, kroz primijenjeni tečaj, napominje Bruxelles.
“Takav mehanizam doveo bi do kršenja važećih restriktivnih mjera uvedenih Rusiji, njezinoj vladi, Središnjoj banci Rusije i njihovim zastupnicima”, smatra EK u bilješci u koju je Reuters dobio uvid.