Efendija Gobeljić za Agenciju MINA podsjetio je da se požar dogodio sinoć iza ponoći, te da uzroci požara još uvijek nisu poznati. Istražni organi rade svoj dio posla, i uskoro se očekuje zvanična informacija.
Međutim, njegova poruka zahvalnosti svima koji su se nesebično angažovali tokom noći, kao i onima koji su već izrazili spremnost da pomognu obnovu džamije, svjedoči o širini podrške i solidarnosti.
„Iskazujemo zahvalnost organima s lokalnog nivoa, prije svega profesionalnoj vatrogasnoj jedinici, koja je u rekordnom roku bila a licu mjesta i uložili su maksimalne napore da se sačuva objekat u ovom obliku kako sad izgleda, i naravno policiji Brčko distrika, koji su bili tu svo vrijeme. Ohrabruje jedna široka podrška na koju smo naišli tokom dana, sa raznih nivoa, prije svega s nivoa Islamske zajednice, Muftijstva tuzlanskog, Rijaseta. Naš muftija Vahid-ef. Fazlović je bio danas ovdje. On je inicirao sazivanje vanredne sjednice Izvršnog odbora kojim je predsjedavao, a zvao nas je i reisul-ulema Husein-ef. Kavazović, izrazio žaljenje i podijelio s nama tugu, ali i iskazao spremnost Rijaseta Islamske zajednice da se maksimalno uključi u obnovu ovog za nas dragocjenog vjerskog objekta“, kazao je efendija Gobeljić.
Hadži Pašina džamija nije samo gubitak za Islamsku zajednicu sa stanovišta njene funkcionalnosti, nego i sa stanovišta njene arhitektonske vrijednosti, akcentirao je on.
„To je bio objekat od ambijentalnog značaja i jedan od arhitektonskih dragulja ovog grada. Međutim, mi ćemo, ako Bog da, kao što smo je već jednom obnovili nakon njenog rušenja tokom rata, obnoviti je i nakon ovog nesretnog, tužnog događaja“, jasna je poruka efendije Gobeljića.
S još nekoliko nivoa vlasti je iskazana podrška i spremnost da se finansijski pomogne obnova džamije.
„Mogli bismo kazati da, kada je riječ o državnim instancama, u tome prednjači Vlada Brčko distrikta koja je obećala znatnu pomoć za obnovu džamije. Ovo je veliki gubitak, tužno jutro, tužan dan, za Medžlis Islamske zajednice Brčko, sve pripadnike islama na ovom području i za sve dobre ljude na ovom području. Mnogi ljudi iz ovih mahala su bili emotivno vezani za Hadži Pašinu džamiju i naravno da je za sve nas to potresni događaj. Imali smo već nekoliko inicijativa, od strane lokalnih poduzetnika, koji su izrazili spremnost da učestvuju u obnovi džamije“, naveo je Gobeljić.
Uviđaj je trajao tokom dana, a nakon što bude dostavljena zvanična infromacija o uzroku požara, pristupit će se raščišćavanju ostataka, kako bi se sve ono što bi moglo da ugrozi ljude, otklonilo.
„Vrlo brzo ćemo uraditi neki okvirni proračun finansijskih sredstava koja su neophodna za obnovu džamije. S tim predračunom ćemo ići prema raznim instancama kako bismo što prije prikupili sredstva i kako bismo, čim vremenski uslovi budu dopuštali, pristupili obnovi Hadži Pašine džamije“, objasnio je glavni imam Gobeljić.
Hadži Pašina džamija je izgrađena u prvoj polovini 19. stoljeća sredstvima hadži Paše Mujkanovića, prognanika iz Šapca. Džamija je bila identična Dizdarija džamiji, koju je sagradio njegov brat hadži Dizdar Mujkanović u centru Brčkog. Tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu bila je minirana i srušena, a obnovljena je 2011. godine.