BiH

Nova pravila za penzionere u BiH: Evo koliko se povećava prag za prijevremenu penziju

Dolaskom nove godine mijenjaju se pravila i za buduće penzionere. U skladu sa Zakonom o PIO u Federaciji BiH prag za ostvarenje prijevremene penzije povećava se za šest mjeseci u odnosu na prošlu godinu.

Njemački penzioneri - dw.com

Tako muškarci koji žele u prijevremenu mirovinu do kraja ove godine trebaju imati napunjene 64 godine života i 39 godina staža osiguranja, a u 2026. godini ovo će pravo moći ostvariti sa 64 godine i šest mjeseci života te 39 godina i šest mjeseci staža osiguranja, piše Večernji list BiH.

Oni koji se odluče za ovu opciju moraju znati kako će primati umanjeni iznos penzije. Za svaki mjesec ranijeg odlaska u penziju u odnosu na propisanih 65 godina života iznos ostvarene penzije umanjuje se za 0,333333 posto.

Kada je riječ o Republici Srpskoj, odnosno korisnicima Zavoda za PIO RS-a, postupno povećanje starosne granice za četiri mjeseca na razini jedne godine u postupku ostvarivanja prava na starosnu penziju prestaje upravo ove godine jer pravo na starosnu penziju osiguranik ostvaruje s navršenih 60 godina života i 40 godina penzionog staža, a žene s 58 godina života i 35 godina staža osiguranja.

Pravila i za one koji su radili u Hrvatskoj

Nova pravila vrijede i za one koji su svoj radni vijek proveli u Hrvatskoj. Pravo na starosnu penziju stječe osiguranik Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje kada navrši 65 godina života i 15 godina mirovinskog staža. U prijelaznom razdoblju od 2020. do 2029. žene ostvaruju pravo na starosnu penziju prema povoljnijim uvjetima, s nižom starosnom dobi.

Prema podacima HZMO-a, u 2025. ženama se podiže dob za penzionisanje za tri mjeseca u odnosu na 2024. To pak znači da će od 1. januara do 31. decembra 2025. žene moći u starosnu penziju s navršene 63 godine i 9 mjeseci života. Ova dob za žene postupno će se povećavati i izjednačit će se s “muškom” dobi 1. januara 2030.

Pravila za zaposlene u Njemačkoj

I oni zaposleni u Njemačkoj također će morati raditi duže.

Penzije za posebno dugoročno osigurane osobe moguće je ostvariti prije dosezanja redovite penzione dobi ako su osigurane najmanje 45 godina u zakonskom penzionom osiguranju. Redovita dobna granica za starosnu mirovinu postupno će se povećavati do 2031. na 67. godinu života u Njemačkoj.

Prema pisanju njemačkih medija, oni rođeni 1960. od 2025. pravo na redovnu penziju ostvarit će sa 66 godina i 4 mjeseca. Za one koji su rođeni kasnije dobna granica će se povećavati za dva mjeseca po godini rođenja. Od generacije 1964. nadalje jedinstvena dobna granica nastavlja se povećavati u koracima od 2 mjeseca. Za rođene 1964. dobna granica je 67 godina.

Za penziju bez odbitka za posebno dugoročno osigurane osobe (ranije mirovine sa 63 godine) dobna granica raste sa 63 na 65 godina života. Osobe rođene 1961. mogu ostvariti ovu penziju od 64 godine i 6 mjeseci. Za one rođene kasnije dobna granica povećava se za dva mjeseca po godini rođenja.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh