“U ovim prvim danima nove godine bilo je ukupno 18 intervencija. U prošloj godini bilo je 289 požara, od toga 42 su bili požari dimnjaka i dimovodnih kanala“, rekli su u ovoj vatrogasnoj jedinici.
Dodali su da je čest slučaj koji doprinese zapaljenju gradnja dimnjaka i dimovodnih kanala sa drvenim gredama krovne konstrukcije koje su uzidane u dimnjak.
“Greda se u tom slučaju zapali i dolazi do bržeg širenja vatre i na krov, što je jako opasno. Nije rijedak slučaj da su građevinski nedostaci vrlo čest uzrok požara na dimnjacima“, istakli su u ovoj vatrogasnoj jedinici.
Prema njihovim riječima, prilikom izgradnje mora se obratiti posebna pažnja i sve izvesti u tehničkim uslovima za tu oblast.
Apelovali su na građane da u toku sezone, posebno pred njen kraj, izvrše čišćenje dimnjaka, ali i na početku sezone, kako bi se spriječile ove vrste požara.
“Na početku sezone grijanja je obavezno čišćenje, ali i pred kraj, u januaru ili februaru, jer brzo dolazi do prljanja prolaznih kanala usljed čestica čađi koje stvaraju probleme i dolazi do požara dimnjaka“, rekli su u ovoj vatrogasnoj jedinici.
U Profesionalnoj teritorijalnoj vatrogasnoj jedinici Banjaluka rekli su da nisu imali mnogo gašenja požara na dimnjacima u prvim danima nove 2019.
“Od 1. januara vatrogasci su pet puta izlazili na teren kako bi gasili dimnjake“, rekli su u Vatrogasnoj jedinici Banjaluka.
Mnogi Banjalučani kažu da dimnjake čiste redovno i na vrijeme, ali ima i onih koji to ne rade.
“Iskreno, nisam očistio dimnjak baš dugo, sigurno dvije grijne sezone. Srećom, nisam imao problema“, rekao je jedan Banjalučanin.